فرم ارزیابی مهاجرت به کانادا

اقامت آمریکا - قرعه کشی گرین کارت

بازگشت


 کارت سبز به انگلیسی: Green Card

به کارتی گفته می‌شود که نشان دهنده اقامت دائم در ایالات متحده است. به کارت‌های اقامت در دیگر کشورها نیز گاهی کارت سبز گفته می‌شود.
 
این کارت آمریکا در واقع اجازه اقامت دائم، کار، تحصیل، زندگی و مسافرت به آمریکا و استفاده از مزیت شهروندی آمریکا بدون تحمل زمان طولانی و هزینه بسیار است. دریافت این کارت از طربق کانال‌های خانوادگی، پناهندگی، شغلی و قرعه‌کشی امکان پذیر است. یکی دیگر از راههای دریافت کارت سبز اثبات برجستگی علمی یا ورزشی، مثلا از طریق داشتن رکوردهای بین المللی است.
 
ایالات متحده آمریکا جهت متوازن ساختن جمعیت مهاجران خود هر ساله از طریق برنامه قرعه کشی گرین کارت موسوم به DV Program بیش از ۵۵۰۰۰ ویزای مهاجرت (گرین کارت) در اختیار متقاضیان از کشورهایی که نرخ پائینی از مهاجرت به ایالات متحده آمریکا را دارا می‌باشند، قرار می‌دهد. از سال ۱۹۹۰ و به دستور کنگره آمریکا، هر سال وزارت امور خارجه آمریکا مطابق بخش ۲۰۳(c) از قانون مهاجرت و ملیت (Immigration and Nationality Act) آمریکا، به صورت قرعه‌کشی (موسوم به لاتاری) تعدادی افراد را برای دریافت این نوع ویزا انتخاب می‌کند که نهایتا منجر به دریافت کارت اقامت دایم آمریکا (معروف به گرین کارت) می‌شود. برنده اصلی در صورت برخورداری از شرایط لازم موفق به کسب ویزای DV-۱ می‌شود.
 
زمان ثبت نام در قرعه کشی تقریباً یک ماه مانده به آخر سال [میلادی] است و روش فعلی آن بصورت الکترونیکی یا بعبارت دیگر ثبت نام اینترنتی است. بدین لحاظ امکان ثبت نام از هر گوشه از دنیا و هر کشوری وجود دارد.
 
متقاضیانی که از طریق قرعه کشی گرین کارت (DV-Lottery) برنده میشوند، نامه ای با عنوان “نامه قبولی” که اعلامیه ای رسمی مبنی بر برنده شدن شان میباشد، دریافت میکنند. در صورت قبولی، شما وارد صفحه تایید قبولی (مانند فرم زیر) خواهید شد و با وارد کردن اطلاعات و پس از وارد کردن کد تاییده (Confirmation Number) که در هنگام ثبت نام دریافت نموده اید نامه قبولی ظاهر می گردد.
 

greencard check

هیچ نامه ای به آدرس پستی شما یا ایمیل تان ارسال نمی گردد. این نامه به صورت اینترنتی صادر شده و دارای مشخصات انحصاری و اختصاصی زیر میباشد:
 
بارکد اختصاصی متقاضی
اطلاعات ثبت شده متقاضی در هنگام ثبت نام
کیس نامبر انحصاری فرد برنده شده
محل مصاحبه که در سفارت ایالات متحده در “آنکارا” یا “ابوظبی” می باشد.
نمونه ای واقعی از “نامه قبولی” که سال گذشته یکی از برندگان دریافت نموده است.
 

green card approved

 

جدول قبولی های گرین کارت آمریکا به تفکیک کشورهای آسیا: در سال 2011

 

ASIA
AFGHANISTAN 97 YEMEN 95 OMAN 3
BAHRAIN 15 JAPAN 298 QATAR 9
BANGLADESH 5,999 JORDAN 136 SAUDI ARABIA 91
BHUTAN 5 NORTH KOREA 2 SINGAPORE 35
BRUNEI 5 KUWAIT 88 SRI LANKA 515
BURMA 367 LAOS 3 SYRIA 132
CAMBODIA 434 LEBANON 214 TAIWAN 365
HONG KONG SPECIAL ADMIN. REGION 43 MALAYSIA 133 THAILAND 77
INDONESIA 205 MALDIVES 4 TIMOR-LESTE 0
IRAN 2,819 MONGOLIA 279 UNITED ARAB EMIRATES 66
IRAQ 147 NEPAL 2,189 YEMEN 95

 
شرایط مورد نیاز برای شرکت در قرعه کشی:
 

شما باید متولد یکی از کشورهای مجاز برای شرکت در قرعه کشی باشید. لیست کشورهای مجاز همه ساله در دستورالعمل قرعه کشی همان سال منتشر می‌شود. با این حال دو راه دیگر وجود دارد که ممکن است شما را واجد شرایط کند. اول، شما متولد کشوری باشید که بومی‌هایش مجاز به شرکت نباشند اما همسر شما متولد کشوریست که بومی‌های آن مجاز برای شرکت در قرعه کشی اند شما می‌توانید از کشور محل تولد همسرتان استفاده کنید. مشروط بر اینکه در فرم ثبت نام اسم شما و همسرتان باشد، هر دوی شما ویزا بگیرید و با هم وارد آمریکا شوید. دوم، اگر در کشوری به دنیا آمده‌اید که واجد شرایط شرکت در برنامه ویزای تنوع ‏فرهنگی نباشد، شما می‌توانید "به حساب" کشوری که یکی از والدین شما در ‏آن به دنیا آمده‌است در برنامه ویزای تنوع فرهنگی شرکت کنید، البته به شرط اینکه هیچ ‏یک از والدین شما مقیم کشور غیر واجد شرایط در زمان تولد شما نبوده باشد. به طور ‏کلی، یک فرد، مقیم کشوری که در آن متولد نشده باشد یا به شکل قانونی تابعیت آن را ‏به دست نیاورده باشد، محسوب نمی‌شوند حتی اگر به شکل موقت به آن کشور سفر ‏کند، در آن کشور مشغول تحصیل باشد، یا به خاطر شغل یا دلایل حرفه‌ای از طرف یک ‏شرکت یا دولت در آن کشور مستقر شده باشند.
برای شرکت در قرعه کشی شما باید دارای دیپلم دبیرستان تعریف شده به عنوان پایان موفقیت آمیز یک دوره ۱۲ ساله آموزش ابتدائی و متوسطه) باشید. این مدرک در ایران با نام مدرک پیش دانشگاهی شناخته می‌شود. اگر این مدرک را ندارید باید ۲ سال سابقه کاری در ۵ سال گذشته در شغلی داشته باشید که نیاز به ۲ سال آموزش یا تجربه کاری دارد. اطلاعات موجود در پایگاه داده‌های وزارت کار ایالات متحده تعیین کننده اعتبار سابقه کار متقاضی خواهد بود.
 
نحوه ثبت نام:
ثبت نام در قرعه‌کشی ویزای گوناگونی تنها به صورت اینترنتی و تنها از طریق سایت http://dvlottery.state.gov انجام می‌شود. برای ثبت‌نام هیچ هزینه‌ای نباید پرداخت کرد و به جز اطلاعات فردی و خانوادگی و یک یا چند قطعه عکس دیجیتال در فرمت و اندازه مناسب، چیز دیگری در زمان ثبت‌نام مورد نیاز نیست. معمولاً ثبت نام در ماه‌های اکتبر و نوامبر انجام می‌شود.
 
دستورالعمل شرکت در برنامه قرعه کشی کارت سبز  سال ٢٠١۵ :

 برنامه قرعه کشی روادید مهاجرت گونه گونی (قرعه کشی کارت سبز) که توسط کنگره مورد تصویب قرار گرفته است، به صورت سالیانه توسط وزارت خارجه آمریکا اجرا می‌گردد. بند ٢٠٣(c)  قانون مهاجرت و تابعیت  (INA) شامل مهاجرینی است که "مهاجرین قرعه کشی" نامیده میشوند و از کشورهایی با نرخ مهاجرت پایین به ایالات متحده امکان مهاجرت به آمریکا را فراهم می‌کند. برای سال ٢٠١۵ پنجاه هزار روادید قرعه کشی در نظر گرفته شده است. برای ثبت نام در این برنامه نیازی به پرداخت هزینه نیست.
 
متقاضیانی که نامشان در قرعه کشی انتخاب شده (برگزیدگان) باید واجد شرایطی صریح و مشخص باشند. برگزیدگان بر اساس یک قرعه کشی شانسی توسط کامپیوتر انتخاب می‌شوند. این روادیدها در ۶ منطقه جغرافیایی توزیع میگردند، بطوریکه هر کشور در یکی از این مناطق شش گانه نمیتواند در یک سال بیش از ۷ درصد از ویزاهای قرعه کشی کارت سبز موجود را دریافت کند.
 
اتباع کشورهای زیر واجد شرایط ثبت نام در برنامه قرعه کشی گرین کارت ٢٠١۵ نمی باشند، زیرا طی پنج سال گذشته بیش از ۵٠ هزار مهاجر به ایالات متحده آمریکا فرستاده اند.
 
بنگلادش، برزیل، کانادا، چین (متولدین سرزمین اصلی)، کلمبیا، جمهوری دومینیکن، اکوادور، ال سالوادور، هائیتی، هندوستان، جاماییکا، مکزیک، پاکستان، فیلیپین، پرو، کره جنوبی، بریتانیا (به غیر از ایرلند شمالی) و مناطق تحت قیمومیت آن و ویتنام.
 
افرادی که در خودمختاری هنگ کنگ ، خودمختاری ماکائو  و تایوان متولد شده اند، میتوانند این ویزا را دریافت کنند.
 
شرایط و ویژگی های لازم برای نام نویسی
 
1.
 
متولدین کشورهایی که اتباع آن واجد شرایط هستند میتوانند در قرعه کشی شرکت کنند.
 
اگر شما در یکی از کشورهای مشمول متولد نشده اید دو راه دیگر برای واجد شرایط شدن شما وجود دارد.
 
_ آیا همسر شما متولد یکی از کشورهایی است که شهروندان آن واجد شرایط ثبت نام در قرعه کشی هستند؟
در اینصورت می‌توانید با ذکر کشور تولد همسرتان با این شرط که نام هر دو شما و همسرتان در فرم های نام نویسی ذکر شده باشد و درصورت دریافت ویزا همزمان وارد آمریکا شوید.
 
_ آیا شما در کشوری متولد شده اید که شهروندانش واجد شرایط نیستند اما هیچکدام از والدین شما متولد آن کشور نبوده و در زمان تولدتان در آن کشور مقیم نبوده‌اند؟
در این صورت می‌توانید کشور محل تولد هر یک از والدین خود – در صورتی که متولدین آن کشور واجد شرایط شرکت درقرعه کشی ٢٠١۵ باشند – را انتخاب نمایید. برای اطلاعات بیشتر در این مورد به بخش پرسشهای متداول مراجعه کنید.
 
2.
 
همچنین برای شرکت در قرعه کشی شما باید واجد شرایط تحصیلی و یا دارای تجربه کاری لازم برای شرکت در برنامه قرعه کشی باشید.
 
-     شما باید یا دارای تحصیلات دبیرستانی و یا تحصیلاتی معادل آن داشته باشید که نشان دهنده تکمیل موفقیت آمیز ١٢سال تحصیل در مقاطع ابتدایی و دبیرستان باشد
 
یا 
 
-     ٢سال تجربه کاری طی ۵سال گذشته در زمینه مشاغلی که انجام آنها نیازمند حداقل دو سال کارآموزی و یا تجربه میباشد، داشته باشید. برای تصمیم گیری در زمینه صلاحیت تجربه کاری، مرجع ذیصلاح O*Net OnLine وزارت کار آمریکا است.  
 
 برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد صلاحیت تجربه کاری به بخش پرسش های متداول مراجعه نمایید.
 
در صورتیکه این دو شرط ذکر شده شامل حالتان نمی شود در برنامه قرعه کشی نام نویسی نکنید.
 
زمان نام نویسی برای شرکت در قرعه کشی
 
فرم های نام نویسی  برای شرکت در برنامه ویزای اقامت دائم آمریکا یا لاتاری گرین‌کارت ٢٠١۵، باید مابین سه شنبه اول اکتبر تا شنبه دوم نوامبر ساعت دوازده ظهر (به وقت شرق آمریکا) به طور الکترونیک در تارنمای رسمی www.dvlottery.state.govدریافت شود. برای شرکت تا آخرین هفته ثبت نام منتظرنمانید زیرا حجم بالای تقاضا میتواند موجب تاخیر در عملکرد تارنما شود. درخواست های پس از موعد و یا درخواست های غیر الکترونیکی پذیرفته نخواهند شد. وزارت امور خارجه با استفاده از فنآوری های پیچیده توانایی تشخیص ثب#mce_temp_url#ت نام های مکرر را دارد. نام نویسی بیش از یک مرتبه موجب مردود شدن درخواست شما خواهد شد.
 
تکمیل نام نویسی برای برنامه قرعه کشی گرین کارت برای سال ٢٠١۵
 
اطلاعات خود را به طور الکترونیک در فرم  (DS-5501) یا(E-DV)   بصورت آنلاین در تارنمای www.dvlottery.state.gov وارد کنید. فرم‌ های ناقص بررسی نخواهند شد. نام نویسی برای شرکت در قرعه کشی کاملا رایگان است. اما می توانید از خدمات ما استفاده کنیدبرای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت نام یا خدمات ما اینجا را کلیک کنید.
 
پس از تکمیل و ارسال درخواست صفحه تاییدی را خواهید دید که در آن نام و شماره تائیدیه ویژه درج شده است. این صفحه را برای بایگانی چاپ کنید. از اول مه ٢٠١۴ شما قادر خواهید بود با مراجعه به تارنمای www.dvlottery.state.gov و کلیک کردن روی گزینهEntrant Status Check و وارد کردن شماره تاییدیه ویژه  و اطلاعات شخصی خود، وضعیت پرونده تان را بررسی کنید. تنها با مراجعه به Entrant Status Check  میتوانید درمورد وضعیت پذیرش پرونده تان در قرعه کشی سال ٢٠١۵ مطلع شوید ]و در صورت پذیرش[ به اطلاعاتی درمورد مراحل بعدی و آگاهی از وقت مصاحبه ویزای مهاجرتی با خبر شوید. برای اطلاعات بیشتر در اطلاعات بیشتر درباره روند انتخاب به بخش پرسشهای متداول مراجعه کنید.
 
 برای شرکت در قرعه کشی گرین کارت امسال باید اطلاعات زیر را در فرم E-DV وارد کنید
 
١. نام کامل – نام خانوادگی/فامیلی، نام کوچک، نام میانی  - دقیقا آنگونه که در گذرنامه نوشته شده است.  
 
٢. تاریخ تولد – روز، ماه، سال
 
٣. جنسیت – مرد یا زن
 
۴. شهر محل تولد شما
 
۵. کشور محل تولد شما – نام کشور محل تولد شما باید نام کنونی کشوری باشد که در آن متولد شده اید.
 
۶. کشور مجاز یا مورد تایید در برنامه قرعه کشی – کشور واجد شرایط شما معمولاً همان کشور محل تولدتان است. کشور واجد شرایط شما ارتباطی به محل زندگیتان ندارد. اگر شما در کشوری متولد شده اید که واجد شرایط شرکت در برنامه قرعه کشی ویزا نمی‌باشد، می‌توانید با مراجعه به دستورالعمل های بالا، امکان انتخاب کشور دیگری را به عنوان کشور عهده دار خود بررسی نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کشور عهده دار، لطفاً به بخش پرسش های متداول مراجعه نمایید.
 
 ۷. عکس (های) ضمیمه درخواست – عکس های اخیر از خودتان، همسرتان و کلیه فرزندانتان که نامشان در فرم نام نویسی درج شده است. برای توضیحات بیشتر درمورد مشخصات ترکیبی و فنی به بخش «ارسال عکس دیجیتال» مراجعه کنید. نیازی به ارسال عکس همسر یا فرزندی که خود شهروند آمریکا است یا دارای اقامت قانونی ایالات متحده است وجود ندارد حال آنکه ارسال این عکس ها منعی ندارد.
 
 عکس های گروهی پذیرفته نخواهند شد؛ برای هر شخص باید عکس جداگانه ارسال کنید. در صورت انجام هرگونه ویرایش در عکس، ارسال عکس های قدیمی و یا عدم انطباق عکس ها با الزامات توضیح داده شده، امکان این وجود دارد که درخواست شما مردود شود و یا اینکه برای شما ویزا صادر نشود. برای اطلاعات بیشتر به بخش «ارسال عکس دیجیتال» مراجعه کنید.
 
٨. آدرس پستی – شامل
 
سطر اول آدرس،
 
سطر دوم آدرس،
 
شهر/شهرک، منطقه/روستا/استان/ایالت،
 
کد پستی/زیپ کد
 
 کشور
 
۹. کشوری که هم اکنون در آن زندگی می‌کنید
 
١٠. شماره تلفن (اختیاری)
 
 ١١. نشانی پست الکترونیکی (ایمیلی) که به آن دسترسی مستقیم دارید. درصورتی پذیرش در قرعه کشی ، هنگامی که با استفاده از گزینه Entrant Status Check   از وضعیتتان مطلع می شوید ایمیلی از وزارت امورخارجه آمریکا دریافت خواهید کرد که در آن جزئیات مصاحبه ویزای مهاجرتی شما را اعلام خواهد شد. وزارت امورخارجه هرگز ایمیلی مبتنی بر پذیرش یا مردودی در قرعه کشی به شما نمی فرستد . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت نام یا خدمات ما اینجا را کلیک کنید.
 
١٢. بالاترین میزان تحصیلات شما تا کنون:  ( ١) دبستان، ( ٢) دبیرستان، بدون اخذ مدرک، ( ٣) دبیرستان با اخذ مدرک، ( ۴) آموزشگاه حرفه ای، ( ۵) گذراندن تعدادی از واحدهای دوره لیسانس، ( ۶) مدرک دانشگاهی، ( ۷) گذراندن تعدادی از واحدهای دوره فوق لیسانس، ( ٨) مدرک فوق لیسانس، ( ۹) گذراندن تعدادی از واحدهای دوره دکترا و ( ١٠) مدرک دکترابرای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت نام یا خدمات ما اینجا را کلیک کنید.
 
 ١٣. وضعیت کنونی تاهل : مجرد، متاهل، طلاق گرفته، بیوه، متارکه قانونی. ]درصورت تاهل[ نام، تاریخ تولد، جنسیت، شهر/روستای تولد و کشور تولد همسرتان را به همراه عکس همسرتان با همان مشخصات مشابه عکس خودتان وارد کنید.
 
خودداری از ذکر نام همسر موجب رد شدن شدن درخواست ویزای متقاضی اصلی در زمان مصاحبه خواهد شد. اگر حتی بنا دارید از همسرتان متارکه کنید می‌بایست مشخصات همسرتان را در فرم ها ذکر کنید. همسری که شهروند آمریکا است و یا دارای اقامت قانونی ایالات متحده است نیازی به دریافت ویزای مهاجرت ندارد درحالیکه منعی برای درج نام آنها در فرم وجود ندارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد اعضای خانواده یا خدمات ما اینجا را کلیک کنید.
 
 ١۴. تعداد فرزندان – نام، تاریخ تولد و محل تولد تمامی فرزندانی که سن آنها کمتر از ٢١ سال است و ازدواج نکرده اند صرفنظراز اینکه با شما زندگی میکنند و یا قصد همراهی با شما یا پس از مهاجرت شما به آمریکا را دارند را ذکر کنید. برای هر کدام از فرزندانتان عکس های جداگانه با مشخصات مشابه به عکس خودتان ارسال کنید.  
 
 تعداد فرزندان – نام، تاریخ تولد و محل تولد همسر و تمامی فرزندان و فرزندخوانده ها و فرزندان همسرتان که سن آنها کمتر از ٢١ سال بوده و ازدواج نکرده اند (به غیر از فرزندانی که در حال حاضر تابعیت ایالات متحده را داشته و یا به صورتی قانونی در آمریکا اقامت دایمی دارند) باید در درخواست شما ذکر گردد، حتی اگر شما قانوناً از پدر یا مادر آن فرزند خود جدا شده اید و همسر شما و فرزندتان دیگر با شما زندگی نمی‌کنند و/یا قصد ندارند تا به همراه شما به ایالات متحده مهاجرت کنند. توجه داشته باشید که فرزندان متاهل شما و فرزندانی که بیشتر از ٢١ سال سن دارند، نمی‌توانند در درخواست قرعه کشی شما نام نویسی شوند.
 
خودداری از ذکر اسامی کامل فرزندان واجد شرایط، موجب مردود شدن درخواست متقاضی اصلی و رد شدن تمامی ویزاهای افراد ذکر شده در درخواست در هنگام مصاحبه ویزا خواهد شد.
 
برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تکمیل درخواست الکترونیک ویزای مهاجرتی سال ٢٠١۵ ، یا خدمات ما اینجا را کلیک کنید.
 
 انتخاب متقاضیان
 
 برندگان قرعه کشی به صورتی تصادفی توسط کامپیوتر(رایانه) و از بین تمامی متقاضیان تایید صلاحیت شده براساس سهمیه منطقه ای و کشوری انتخاب خواهند شد. از تمام متقاضیان قرعه کشی ٢٠١۵ درخواست می شود که شماره تاییدیه خود را حفظ نمایند و با مراجعه بهبخش Entry Status Check  تارنمای ww.dvlottery.state.gov  وضعیت خود را از لحاظ پذیرش بررسی کنند.  بخشEntry Status Check  این تارنما از روز اول ماه مه ٢٠١٤ تا ٣٠ ژوئن ٢٠١۵ به طور قطع فعال خواهد بود.
 
اگر شماره شما در لیست انتخابی باشد، شما به صفحه ای راهنمایی خواهید شد که دستورات لازم مربوط به انجام بقیه مراحل کار از جمله اطلاعات مربوط به هزینه ها در آن درج شده است. بخش Entry Status Check  تنها به این معنی است که وضعیت شما از لحاظ قرعه کشی ٢٠١۵ را نشان می دهد. وزارت امورخارجه نامه های مکتوب یا پست الکترونیک (ایمیل) به برندگان قرعه کشی ارسال نمی کند. سفارتخانه ها و کنسولگری های ایالات متحده فهرست پذیرفته شدگان را ارائه نمی کنند. اشخاصی که در فهرست انتخابی نیستند هم ایمیل عدم پذیرش دریافت نمی کنند و تنها راه برای اطلاع از وضعیت مراجعه به بخش Entry Status Check  این تارنما است. توصیه می کنیم که حتما شخصا وضعیت خود را بررسی کنید و برای اطلاع از وضعیت خود به دیگران اتکا نکنید.
 
در صورت پذیرش در قرعه کشی، برای دریافت ویزای مهاجرتی و مهاجرت به ایالات متحده شما همچنان باید واجد تمامی شرایط ذکر شده براساس قانون ایالات متحده باشید. بررسی این شرایط ممکن است فرآیندی دقیق و زمانبر باشد و در مورد شهروندان بعضی از کشورها که در فهرست دولتهای حامی تروریزم قرارگرفته اند، نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد. این درحالیست که این بررسی ها ممکن است تنها محدود به شهروندان این کشورها نشود.
 
تکمیل فرمها وارسال مدارک پذیرفته شدگان قرعه کشی و خانواده هایشان که حائز شرایط قانونی مهاجرت هستند می بایست تا نیمه شب ٣٠  سپتامبر٢٠١۵ انجام شده باشد. تغییر ضوابط یا هیچ استثنایی شامل حال مدارکی که بعد از این تاریخ دریافت شده باشند نخواهد شد و متقاضیانی که بعد از این موعد فرمهای خود را تسلیم کنند قادر به دریافت ویزای مهاجرتی نخواهند بود. وابستگان و خانواده واجد شرایط متقاضی پذیرفته شده نیز امکان دریافت ویزای مهاجرتی را ازدست خواهند داد اگر بعد از این تاریخ، مدارک خود را تسلیم نمایند.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت نام یا خدمات ما اینجا را کلیک کنید.
 
 ارائه عکس های دیجیتالی (تصویرهای دیجیتالی)
 
شما می توانید عکسهایتان را با استفاده از دوربین های دیجیتال یا اسکن رقومی (دیجیتال) ازعکسهای چاپ شده مادامی که   این تصاویر مطابق مشخصات ترکیب بندی و فنی ذکر شده باشد، تهیه و ارائه نمایید. متقاضیان می توانند برای حصول اطمینان از مطابقت عکس با الزامات مورد نظر، پیش از ارائه فرم ثبت نام، مناسب بودن عکس های خود را با استفاده از پیوند موجود در تارنمای ویزا گونه گونی  (E-DV) آزمایش کنند. این بخش حاوی معیارهای مربوط به تأیید عکس ها ازجمله مشخصات ترکیب بندی عکس ها و نمونه هایی از عکس های قابل قبول و غیر قابل قبول را در اختیارمتقاضیان می گذارد.
 
تصاویر ارائه شده می بایست دارای عمق تصویری ٢٤ بیت رنگ باشند. اگر شما از اسکنر استفاده می کنید قبل از اسکن تنظیمات آن را مطابق با ٢٤  بیت رنگ یا گزینه رنگهای حقیقی تنظیم کنید. دیگر الزامات مربوط به تصویر عبارتند از:
 
 ویژگیهای ترکیب بندی عکس:
 
 
 
وضعیت سر
 
# صورت فرد موضوع عکس باید مستقیماً رو به دوربین باشد.
 
# سر فرد نباید به طرف بالا، پایین یا چپ یا راست باشد.
 
# ارتفاع سر یا اندازه بخش صورت (از بالای سر، مشتمل بر موی سر، تا پایین چانه) باید بین ۵٠و ٦٩ درصد ارتفاع کل تصویر باشد. ارتفاع چشم (از پایین عکس تا خط چشم ها) باید بین ۵٦ و ٦٩ درصد ارتفاع تصویر باشد.
 
  الگوی اندازه سر در تصویر دیجیتالی
 
 نمونه هایی از الزامات عکس در بخش ویژگیهای تصویر تارنما موجود است.
 
پس زمینه با رنگ خنثی
 
برای عکسبرداری باید از پس زمینه خنثی کم رنگ استفاده شود.
 
 
 
وضوح تصویر
 
عکس باید دارای وضوح کامل باشد.
 
زوائد تزیینی
 
# متقاضی نباید در عکس عینک آفتابی یا دیگر زوائدی که بخشی از صورت را می پوشانند، داشته باشد.
 
پوشش سر و کلاه
 
#عکس های متقاضیانی که دارای پوشش سر یا کلاه هستند تنها در شرایطی پذیرفته می شوند که دلیلی اعتقادی یا مذهبی بر آن مترتب باشد؛ حتی در چنین شرایطی، این کلاه یا پوشش نمی بایست هیچ قسمتی از صورت متقاضی را بپوشاند. عکس هایی که متقاضیان در آنها دارای دست افزارهای قبیله ای یا کلاه های دیگر با ماهیت هایی غیردینی  به سر دارند، پذیرفته نمی شود. عکس پرسنل نظامی و کارکنان شرکت های هوایی و دیگر افرادی که باید به دلایل حرفه ای کلاه بپوشند مورد پذیرش نیست.
 
 ویژگیهای فنی تصاویر
 
گرفتن عکس جدید دیجیتالی. اگر بنا دارید عکس جدید دیجیتالی بگیرید دقت داشته باشید که عکستان دارای ویژگیهای زیر باشد.
 
قالب تصویری عکس (فرمت): فرمت تصویر باید در قالب دیجیتالی Joint Photographic Experts Group  موسوم به  (JPEG)  باشد.
 
اندازه فایل تصویری: فایل تصویری مورد استفاده باید حداکثر ٢٤٠ کیلوبایت باشد.
 
رزولوشن (دقت رقومی) تصویر: فایل تصویری باید حداقل ٦٠٠ پیکسل (عرض) در ٦٠٠ پیکسل (ارتفاع) باشد. کلیه تصویرها باید به شکل مربع ارائه شوند، بدین معنی که ارتفاع عکس با عرض آن یکسان باشد.
 
ژرفای رنگ تصویر: تصویر مورد استفاده باید ژرفای رنگی ٢٤ بیت در هر واحد تصویری (پیکسل) داشته باشد. عکس های سیاه و سفید ٢٤ بیت  یا تصاویر ٨ بیتی پذیرفته نمی شوند.
 
*اسکن کردن عکس.  قبل از اسکن عکس های چاپ شده دقت داشته باشید که ترکیب بندی عکس مطابق آنچه گفته شد باشد. برای اسکن عکسهای چاپی از راهنمای زیر استفاده کنید.
 
 رزولوشن (دقت رقومی) اسکنر: دقت رزولوشن باید حداقل ٣٠٠ نقطه بر اینچ (dpi) باشد.
 
قالب عکس: فرمت تصویر بایدJoint Photographic Experts Group   (JPEG) باشد.
 
اندازه فایل: فایل تصویری مورد استفاده باید حداکثر ٢٤٠ کیلوبایت باشد.
 
درجه وضوح و ابعاد تصویر: ٦٠٠ در ٦٠٠ پیکسل.
 
ژرفای رنگ تصویر: تصویر مورد استفاده باید ژرفای رنگی  24 بیت در هر واحد تصویری (پیکسل) داشته باشد  [متقاضیان توجه داشته باشند که عکس های سیاه و سفید، تک رنگ، یا طیف خاکستری پذیرفته نمی شوند[.
 
 پرسش های متداول
 
١ - معنی واژه های   "اتباع یا شهروندان و "کشور عهده دار" چیست؟ 
 
کشور متبوع شما به طور معمول همان کشور محل تولد شما است. کشور محل تولد شما ارتباطی با محل زندگی شما ندارد. "تبعه" به طور معمول عبارتست از فردی که در کشور خاصی متولد شده و این صرفنظر از کشور محل اقامت فعلی یا کشور متبوع فرد است. واژه "تبعه" در مقوله مهاجرت همچنین میتواند به معنی فردی باشد که بتواند طبق مفاد بند 202 (b) قانون مهاجرت و تابعیت، کشوری غیر از کشور محل تولد خود را در فرم ثبت نامش ذکر کند و در سهمیه منظور شده برای آن کشور قرار گیرد. از آنجایی که محدودیتهای تعداد برای هر منطقه جغرافیایی و کشورها وجود دارد، هر متقاضی لزوما به یک کشور منسوب میشود.
 
٢ - آیا من میتوانم درخواست ویزای مهاجرتی نمایم اگر در کشوری شده باشم که سهمیه نداشته باشد؟ 
 
 تنها در صورت وجود دو شرط این امر شدنی است. اگر همسر شما متولد کشوری باشد که سهمیه به آن تعلق میگیرد و شما بتوانید خود را تبعه آن کشور معرفی کنید.  در این صورت  همسر شما میتواند ویزای DV-2 دریافت کند و  شما قادر به دریافت ویزای DV-1 خواهید بود که دراین صورت هر دو باید با هم وارد ایالات متحده شوید. شرایطی مشابه در مورد کودکان صغیر غیرمستقل اعمال میشود.
 
 صورت دوم این است که محل تولد هریک از والدین شما میتواند "کشورعهده دار" شما باشد، در صورتی که هیچ یک از والدینتان در زمان تولد شما مقیم کشوری که واجد شرایط نیست، نبوده باشند. به طور کلی اشخاص، کشورهایی که محل تولدشان نمیباشد و یا تابعیت آن کشورها را کسب نکرده اند، مقیم محسوب نمیشوند.بازدید از یک کشور، ادامه تحصیل به صورت موقت در یک کشور و یا حضور در یک کشور به منظور اهداف تجاری و یا به نمایندگی از طرف یک کمپانی و یا دولت، به معنای مقیم آن کشور بودن نیست.
 
در صورتی که کشوری غیر از کشور محل تولدتان عهده دار شما گردد، باید این اطلاعات را در فرم آنلاین الکترونیکی در پاسخ به پرسش شماره ٦ بیان کنید.
 
  ذکر یک کشور واجد شرایط و یا عهده دار شدن کشوری غیر از کشور محل تولدتان به صورتی نادرست (به عنوان مثال، کشوری که شما قادر به اثبات ادعای خود در آن مورد نباشید) منجر به مردود شدن درخواست شما خواهد شد.
 
٣ - چرا اتباع بعضی کشورها واجد شرایط شرکت در برنامه قرعه کشی ویزای مهاجرتی نیستند؟ 
 
هدف از برنامه قرعه کشی ویزای مهاجرتی، فراهم کردن فرصت مهاجرت برای شهروندان کشورهایی غیر از کشورهایی است که از لحاظ تاریخی منشاء تعداد زیادی مهاجر به ایالات متحده بوده اند و همانطور که در قانون آمده است، روادید گونه گونی به بومیان کشورهایی که مهاجران زیادی به ایالات متحده میفرستند تعلق نمیگیرد. بر اساس تعریف قانون، این به معنی کشورهایی است که در پنج سال اخیر تعداد ۵٠ هزار مهاجر خانوادگی یا کاری به ایالات متحده گسیل داشته اند. اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحده همه ساله به منظور شناسایی کشورهایی که بومیان آنها فاقد شرایط لازم برای شرکت در برنامه سالانه روادید گونه گونی هستند، آمار مهاجرت های خانوادگی و کاری پنج سال قبلی را محاسبه میکند. از آنجایی که این محاسبات پیش از آغاز ثبت نام هر دوره از برنامه روادید گونه گونی انجام میشود، فهرست کشورهایی که بومیان آنها فاقد شرایط هستند ممکن است سال به سال عوض شود
 
٤ - چه تعداد ویزای مهاجرتی در سال ٢٠١۵ صادر میشود و سهمیه بندی منطقه ای و کشوری آن چگونه است؟
 
اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحده هرساله براساس فرمولی که در بند 203 (c) قانون مهاجرت و تابعیت تعریف شده سهمیه های سالانه را تخصیص میدهد. اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحده هنگامیکه محاسبات مربوطه به پایان رسید این سهمیه ها را اعلام میکند. میزان ویزاهایی که به هر کشور تخصیص مییابد به محدودیتهایی است که برآن منطقه جغرافیایی اعمال شده است، وابسته است.تعداد متقاضیان کشورها و اینکه چه تعداد از متقاضیان مجاز به اخذ ویزا هستند نیز بر این سهمیه بندی ها تاثیر گذار است. بر این اساس اتباع هیچ کشوری حائز بیش از ٧ درصد از سهمیه کل ویزاهای مهاجرتی نخواهند شد.
 
۵ - الزامات تحصیلاتی و مهارتهای شغلی کدام است؟
 
قوانین و مقررات مهاجرتی ایالات متحده مقرر می دارد که هر شرکت کننده قرعه کشی گرین کارت باید دست کم دارای مدرک تحصیلی پایان دبیرستان یا معادل آن و یا طی پنج سال گذشته و در زمینه شغلی که دست کم به دو سال آموزش و سابقه کار نیاز دارد، دارای دو سال سابقه کار باشد. "مدرک تحصیلی پایان دبیرستان و یا معادل آن" به تکمیل موفقیت آمیز دوازده سال تحصیل در مقطع ابتدایی و دبیرستان در ایالات متحده و یا تکمیل موفقیت آمیز آموزشهای رسمی ابتدایی و دبیرستان، که قابل مقایسه با دوره دبیرستان در ایالات متحده باشد، در کشوری دیگر، تعریف می شود. تنها آموزشهای رسمی تحت پوشش این تعریف قرار می گیرند، آموزشهای از راه دور و مدارک معادل(مانند دیپلم کلی عمومی G.E.D.) مورد قبول نیستند. مدارک تایید کننده تحصیلات و یا سابقه کار باید در زمان مصاحبه ویزا به مامور کنسولی ارائه شوند.
 
۶-کدام مشاغل واجد شرایط برنامه قرعه کشی گرین کارت هستند؟ 
 
پایگاه اطلاعات وزارت کار ایالات متحده (DOL)O*Net OnLine برای بررسی سابقه کاری متقاضیان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.O*Net OnLine   سوابق کاری را در پنج "گروه شغلی" تقسیم بندی می کند. اگر چه مشاغل بسیاری در تارنمای وزارت کار درج شده اند، همه مشاغل شرایط لازم برای قرعه کشی گرین کارت را کسب نمی کنند. شما برای اینکه برای قرعه کشی گرین کارت از نظر کاری واجد شرایط شوید، باید در پنج سال گذشته، دو سال سابقه کاری در زمینه یکی از مشاغل گروههای شغلی ۴ یا ۵ را، که در بازه آمادگی شغلی خاص (SVP) ۷ و بالاتر درجه بندی شده است، داشته باشد.
 
۷-من چگونه می توانم مشاغل مورد تایید برنامه قرعه کشی گرین کارت را در پایگاه اطلاعاتی O*Net OnLine وزارت کار آمریکا بیابم؟
 
زمانی که شما در O*Net OnLine حضور دارید، این مراحل را طی کنید تا دریابید که آیا شغل شما واجد شرایط است:
 
١-زیر پیداکردن مشاغل (Find Occupations) گزینه گروه شغلی(Job Family) را انتخاب کنید.
 
٢-در گروه شغلی جشتجو کنید و شغل مورد نظر خود را انتخاب کنید و "Go" را فشار دهید.
 
۳-روی پیوند مربوط به شخل خاص مورد نظرتان کلیک کنید.
 
۴-گزینه "گروه شغلی"(Job Zone) را انتخاب کرده تا گروه شغلی معین شده و بازه آمادگی شغلی خاص (SVP) را بیابید.
 
به عنوان مثال، مهندسی هوا و فضا (Aerospace Engineers) را انتخاب کنید. در پایین گزارش اجمالی در مورد مهندسی هوا و فضا و تحت بخش گروه شغلی، شما می توانید گروه شغلی شماره ۴ و بازه SVP ۷ تا ٨ را بیابید. با توجه به این مثال، مهندسی هوا و فضا یک شغل واجد شرایط است.
 
برای اطلاعات بیشتر لطفا به صفحه Diversity Visa – List of Occupations webpage. مراجعه کنید.
 
٨-آیا حداقل سنی برای شرکت در قرعه کشی گرین کارت وجود دارد؟
 
هیچ حداقل سنی ای برای شرکت کنندگان وجود ندارد، اما شرط داشتن مدرک پایان دبیرستان و یا دو سال سابقه کار برای درخواست کننده اصلی در زمان ارائه درخواست، عملا بیشتر افراد زیر ١٨ سال را فاقد شرایط می سازد.
 
 تکمیل کردن فرم الکترونیک شما برای قرعه کشی گرین کارت
 
٩-من کی می توانم فرم خود را ارائه کنم؟
 
مهلت ثبت نام برای شرکت در قرعه کشی گرین کارت سال ٢۰١۵ از ساعت ١٢ظهر، به وقت شرق آمریکا، روز سه شنبه ١ اکتبر ٢۰١۳ تا ١٢ ظهر، به وقت شرق آمریکا، شنبه ٢ نوامبر ٢۰١۳ است. هر ساله میلیونها متقاضی فرمهای خود را ارائه می کنند. برگزاری مرحله ثبت نام در این تاریخها موجب اطمینان از با خبر شدن به موقع افراد موفق در قرعه کشی می شود و هم به متقاضیان و هم به سفارتها و کنسولگریهای ما وقت کافی را برای آماده و تکمیل کردن پرونده ها برای صدور ویزا می دهد.
 
ما قویا شما را تشویق می کنیم که در روزهای اولیه دوره ثبت نام اقدام کنید. استقبال زیاد در اواخر دوره ثبت نام ممکن است موجب آهسته شدن سیستم شود. مدارک هیچ متقاضی ای پس از ظهر شنبه ٢ نوامبر ٢۰١۳به وقت شرق آمریکا پذیرفته نخواهد شد.
 
١۰-من در آمریکا هستم، آیا می توانم وارد قرعه کشی گرین کارت شوم؟  
 
بله، یک متقاضی می تواند در آمریکا و یا در هرجایی دیگر باشد و فرم درخواست می تواند از هر جایی ارائه شوند.
 
١١-آیا من فقط می توانم یک بار در طول مهلت ثبت نام، ثبت نام کنم؟
 
بله، مقررات درهر دوره ثبت نام، تنها یک نوبت ثبت نام توسط و یا برای هر فرد را مجاز می داند. وزارت امور خارجه فنآوری پیچیده ای را برای پیدا کردن ثبت نامهای تکراری به کار می بندد. اگر شما بیش از یک بار نام نویسی کنید، درخواست شما مردود می‌شود
 
١٢-آیا همسرم و من می توانیم هر یک به طور مجزا اقدام کنیم؟
 
بله، یک شوهر و همسر وی می توانند هریک ، در صورتی که واجد شرایط لازم باشند، مستقلا اقدام کنند. اگر یکی از آن دو موفق شود، همسرش می تواند به عنوان وابسته اقدام کند.
 
١۳-کدام اعضای خانواده ام را باید در فرم شرکت در قرعه کشی ام وارد کنم؟
 
همسر: شما باید نام همسر(زن یا شوهر) خود را، بی توجه به اینکه آیا او با شما زندگی می کند یا نه و اینکه آیا قصد مهاجرت به آمریکا دارد یا نه، قید کنید. شما باید نام همسرتان را حتی اگر اکنون جدا از او زندگی می کنید قید کنید، مگر اینکه قانونا جدا شده باشید(توافقی نوشته که دادگاه آنا را تایید کرده و یا دستور دادگاه). اگر شما به طور قانونی جدا شده اید، نباید نام همسر خود را در فرم تقاضا قرار دهید، حال آنکه منعی در این زمینه وجود ندارد. اگر شما مطلقه هستید و یا همسرتان درگذشته است نباید نام همسر قبلی خود را قید کنید.   
 
فرزندان: شما باید نام همه فرزندان زنده خود را که در زمان تنظیم فرم ثبت نام قرعه کشی مجرد و زیر ٢١ سال هستند، اعم از فرزندان طبیعی، نافرزندی(حتی اگر شما از پدر یا مادر آن فرزند جدا شده باشید(طلاق))، فرزند همسرتان، و یا فرزندانی که به طور رسمی و بر اساس قوانین کشورتان آنها را به فرزندخواندگی پذیرفته اید، درج کنید. نام همه فرزندان خود را که در زمان ثبت نام الکترونیکی شما زیر سن ٢١ سال هستنددرج کنید، حتی اگر آنها دیگر با شما زندگی نمی کنند و یا شما تمایلی ندارید آنها طبق برنامه قرعه کشی گرین کارت مهاجرت کنند. شما مجبور به قید نام فرزندانی که شهروند آمریکایی و یا مقیم دائم قانونی آمریکا هستند، نیستید، اما درج نام آنها منعی ندارد.
 
والدین و خواهر و برادر شرکت کنندگان در قرعه کشی گرین کارت به عنوان وابسته اقدام کننده گرین کارت دریافت نخواهند کرد و بنا بر این نباید نام آنها را در فرم درخواست شرکت درج کنید.
 
اگر شما نام اعضای خانواده خود را در فرم درخواست شرکت خود درج کنید، آنها مجبور نخواهند بود برای مهاجرت و یا برای مسافرت به همراه شما درخواست ویزا کنند. اما اگر شما وابسته واجد شرایط را در فرم درخواست شرکت قید نکنید اما بعدا در فرم درخواست ویزا نام او را قید کنید، پرونده شما رد صلاحیت شده و هیچیک از شما ویزا دریافت نخواهید کرد. این فقط مشمول کسانی است که در زمان ارسال فرم درخواست شرکت در قرعه کشی اعضای خانواده بوده اند، نه آنان که در زمانی پس از آن به جمع خانواده اضافه شده اند. همسر شما، در صورتی که واجد شرایط باشد، می تواند حتی اگر نامش در فرم شما قید شده است، فرم درخواست جداگانه ای را ارسال کند، تنها در صورتی که هر دو فرم درخواست(شما و او)کلیه اطلاعات اعضای وابسته در خانواده شما را در بر داشته باشند. (به پرسشهای متداول شماره ۴ در بالا مراجعه کنید)
 
١۴-آیا من باید فرم خود را خودم تنظیم کنم یا شخص دیگری هم می تواند این کار را برای من انجام دهد؟
 
ما شما را تشویق می کنیم که خود فرم درخواستتان را آماده و ارسال کنید، اما شخص دیگری هم می تواند فرم درخواست شما را تنظیم و ارائه کند. چه شما فرم را تنظیم و ارسال کنید، چه یک وکیل، دوست، فامیل یا شخصی دیگر آن را از طرف شما تنظیم و ارائه کند، تنها یک فرم با نام شما پذیرفته می شود. شما به عنوان متقاضی مسوول اطمینان حاصل کردن از صحت و کامل بودن اطلاعات مندرج در فرم هستید. فرمهایی که صحیح یا کامل نیستند ممکن است فاقد شرایط تشخیص داده شوند. شرکت کنندگان باید شماره تاییدیه خود را حفظ کنند تا بتوانند وضعیت پرونده خود را در بخش بررسی وضعیت پرونده(Entrant Status Check) در www.dvlottery.state.govتحت نظر قرار دهند.      
 
١۵-من پیش از این برای دریافت ویزای مهاجرتی از روشی دیگر اقدام کرده ام، آیا می توانم برای قرعه کشی گرین کارت هم اقدام کنم؟
 
بله
 
١۶-فرم درخواست شرکت در قرعه کشی گرین کارت کی آنلاین خواهد بود؟
 
شما می توانید در زمان مجاز ثبت نام از ساعت دوازده ظهر، به وقت شرق آمریکا، سه شنبه ١ اکتبر ٢۰١۳تا دوازده ظهر، به وقت شرق آمریکا، شنبه ٢ نوامبر ٢۰١۳ به طور آنلاین ثبت نام کنید.
 
١۷-آیا من می توانم فرم درخواست شرکت در قرعه کشی را دانلود کرده و در یک متن وورد(Word Document) ذخیره کرده و بعدا آن را در آنجا تکمیل کنم؟
 
خیر شما قادر به ذخیره سازی فرم در چارچوبی دیگر برای تکمیل و ارسال در زمانی دیگر نیستید. فرم درخواست شرکت در قرعه کشی گرین کارت صرفا یک فرم آنلاین است و شما باید آن را در حالی که آنلاین هستید تکمیل و ارسال کنید.
 
١٨-آیا من می توانم فرم درخواست شرکت را ذخیره کرده و بعدا تکمیل کنم؟ 
 
خیر. فرم در خواست شرکت در قرعه کشی به نحوی تنظیم شده است که باید در یک بار تکمیل و ارسال شود. شما از زمان آغاز تکمیل فرم پس از دانلود آن تا زمان تکمیل و ارسال فرم درخواست در تارنمای قرعه کشی، ۶۰ دقیقه فرصت دارید. اگر زمان شما از ۶۰ دقیقه طولانی تر شود، در حالی که هنوز فرم را تکمیل نکرده اید، اطلاعاتی که پیش از اتمام ۶۰ دقیقه درج کرده اید نیز از بین خواهند رفت. سیستم هر فرم ناقص را به طور کامل حذف می کند تا در صورتی که متقاضی در زمانی دیگر مجددا فرم را تکمیل کرد، فرم اولیه ناقص موجب حذف هر دو فرم(دو فرم برای یک نفر) نشود. پیش از آغاز تکمیل فرم آنلاین حتما دستورالعمل را به دقت بخوانید تا دقیقا بدانید به چه اطلاعاتی نیاز دارید.
 
١٩-من اسکنر ندارم. آیا می توانم عکسهایم را به فردی در آمریکا بفرستم تا او آنها را اسکن و ذخیره کند و به من بفرستد تا من در تکمیل فرمم استفاده کنم؟ 
 
بله، درصورتی که عکس شما واجد شرایط لازم مندرج در دستورالعمل بوده و در زمان ارسال فرم و به همراه فرم، بو طور الکترونیکی ارسال شده باشد. شما باید رد زمان ارسال فرم آنلاین عکسها را در اختیار و آماده داشته باشید، شما نمی توانید عکسها را جدا از فرم ارسال کنید. کلیه مدارک درخواست شرکت در قرعه کشی(عکس و فرم درخواست) می توانند از داخل آمریکا و یا از کشورهای دیگر ارسال(الکترونیکی) شوند.
 
٢۰-طبق دستورالعمل، در صورتی که عکس من واجد شرایط لازم نباشد، سیستم کل درخواست مرا باطل خواهد کرد. آیا می توانم مجددا اقدام کنم؟
 
بله. اگر عکس شما دارای شرایط لازم نباشد، تارنمای قرعه کشی فرم شما را نخواهد پذیرفت و در نتیجه شما شماره تاییدیه(Confirmation Number) دریافت نخواهید کرد. اما با توجه به وضعیت غیر قابل پیش بینی اینترنت، ممکن است شما بلافاصله پیام پذیرش درخواست را دریافت نکنید. اگر شما بتوانید ایرادات مربوط به عکس خود را برطرف کرده و بخش اول و بخش دوم فرم را مجددا در مهلت ۶۰ دقیقه تعیین شده ارسال کنید، می توانیدفرم درخواست خود را با موفقیت ارسال کنید. درغیر اینصورت باید کل مراحل تکمیل و ارسال الکترونیکی فرم درخواست شرکت در قرعه کشی را از ابتدا شروع کنید. شما می توانید تکمیل و ارسال فرم را به هر تعدادی که می خواهید انجام دهید تا زمانی که فرمی کامل و قابل قبول را ارسال کنید و پیام دریافت موفقیت آمیز فرم کامل را دریافت کنید. زمانی که شما این پیام را دریافت کردید، فرم شما کامل است و نیازی به تکمیل و ارسال فرم درخواست دیگری نیست.
 
٢١-چقدر پس از ارسال فرم الکترونیکی من پیام دریافت موفقیت آمیز فرم(Confirmation Number) را دریافت خواهم کرد؟
 
شما باید این پیام را، که در برگیرنده شماره تاییدیه است به محض تکمیل فرم دریافت کنید. این شماره را ذخیره و از آن مراقبت کنید. اما طبیعت غیر قابل پیش بینی اینترنت ممکن است دریافت شماره را به تاخیر بیاندازد. شما می توانید دکمه ارسال (Submit) را بارها فشار دهید تا فرم کامل شده ارسال شود و شما شماره تاییدیه خود را دریافت کنید. اما زمانی که شماره تاییدیه را دریافت کردید از ارسال مجدد اطلاعات خود خودداری کنید.
 
 پذیرفته شدگان
 
٢٢-من چگونه می توانم از پذیرشم در قرعه کشی مطلع می شوم؟
 
شما باید از ١ مه ٢۰١۴ دست کم تا سپتامبر ٢۰١۵ از شماره تاییدیه خود برای دسترسی به بخش بررسی وضعیت پرونده(Entrant Status Check) در تارنمای قرعه کشی www.dvlottery.state.gov استفاده کنید. بخش بررسی وضعیت پرونده تنها مرجعی است که در صورت پذیرفته شدن در قرعه کشی از طریق آن مطلع می‌شوید. دستورالعملهای بیشتر را در مورد درخواست ویزایتان، روز و زمان قرار ملاقاتتان برای مصاحبه ویزای مهاجرتی را بعد از این مرحله دریافت می کنید. تنها تارنمای رسمی وزارت امور خارجه آمریکا برای ثبت نام قانونی برای قرعه کشی و برای بررسی وضعیت پرونده هاwww.dvlottery.state.gov است.
 
وزارت امور خارجه برای مطلع کردن شما از موفقیت در قرعه کشی با شما  تماس نمی گیرد.(به پرسش شماره ٢۳ پرسشهای متداول مراجعه کنید)  
 
٢۳-من چگونه از اینکه انتخاب نشده ام مطلع می شوم؟ آیا به من اطلاع داده خواهد شد؟
 
شما می توانید از ١ مه ٢۰١۴ دست کم تا ۳۰ ژوئن ٢۰١۵ برای مطلع شدن از وضعیت پرونده تان از شماره تاییدیه خود برای دسترسی به بخش بررسی وضعیت پرونده(Entrant Status Check) در تارنمای قرعه کشی www.dvlottery.state.gov استفاده کنید. شماره تاییدیه خود را دست کم تا ۳۰ سپتامبر ٢۰١۵  حفظ کنید. (بررسی پرونده قرعه کشی گرین کارت سال پیش، قرعه کشی ٢۰١۴، از ١ مه ٢۰١۳ تا ۳۰ ژوئن ٢۰١۴ به طور آنلاین در دسترس است). در صورتی که شما در قرعه کشی انتخاب نشوید، هیچ دستورالعمل دیگری دریافت نخواهید کرد.
 
٢۴- چه اتفاقی می افتد اگر من شماره تاییدی(Confirmation Number) خود را گم کنم ؟ نلاین   
 
شما باید شماره تاییدییه تان را تا زمان اعلام نتایج قرعه کشی نگه دارید. در تارنمای قرعه کشی گرین کارت ابزاری قرار دارد که با وارد کردن آدرس پستی الکترونیکی که زمان ثبت نام در قرعه کشی استفاده نمودید و اطلاعات شخصی دیگر هویت شما را تایید میکند و به شما این امکان را میدهد تا شماره تاییدیه تان را بازیابید.  
 
سفارتهای ایالات متحده، کنسولگری ها و دفتر کنسولی ]ایالت[ کنتاکی نمی‌توانند نتیجه قرعه کشی را برایتان بررسی کنند یا بدون استفاده از فرآیندی که در بالا توضیح داده شد شماره تاییدیه تان را برایتان بازیابی کنند. وزارت امور خارجه نیز مجاز به انتشار اسامی برندگان قرعه کشی نیست.
 
٢۵آیا از وزارت امور خارجه اطلاعاتی از طریق پست یا پست الکترونیکی دریافت خواهم کرد؟
 
وزارت امور خارجه نامه ای به شما نخواهد فرستاد. دولت ایالات متحده هرگز برای اطلاع رسانی از موفقیت شرکت کنندگان در قرعه کشی نامه الکترونیکی نفرستاده است و برنامه ای نیز برای این استفاده از این روش برای قرعه کشی سال ٢٠١۵ ندارد. چنانچه شما یکی از برندگان باشید تنها پس از اینکه در صفحه "بررسی وضعیت شرکت کننده" به اطلاعیه مربوط به برنده شدنتان پاسخ دادید از طریق پست الکترونیکی با شما درباره وقت مصاحبه ویزایتان تماس گرفته خواهد شد. این نامه های الکترونیکی حاوی اطلاعات مربوط به روز و ساعت مصاحبه نخواهد بود بلکه فقط به شما خواهند گفت که جزییات وقت مصاحبه شما موجود میباشد و شما بایستی برای دسترسی به این جزییات به قسمت  "بررسی وضعیت شرکت کننده" مراجعه کنید.
 
تنها تارنماهایی که آدرسشان با دامنه ".gov" ختم میشوند، تارنماهای رسمی دولت ایالات متحده هستند.  تارنماهای مختلف دیگری با دامنه هایی نظیر  “.com”  “.org”  “.net”   اطلاعات یا خدمات مربوط به مهاجرت و روادید ارائه می‌دهند. وزارت امور خارجه اطلاعات یا خدمات ارائه شده توسط این تارنماها را تایید، توصیه یا ضمانت نمی‌کند.
 
احتمال دارد که شما نامه های الکترونیکی از تارنماهایی که سعی در فریب دادن شما دارند دریافت کنید. این نامه ها اغلب از شما میخواهند پول یا اطلاعات شخصی‌تان را برایشان بفرستید. ممکن است از شما بخواهند برای فرم ها یا اطلاعات درباره پروسه مهاجرت هزینه ای بپردازید. این فرم ها و اطلاعات بطور رایگان در تارنمای وزارت امور خارجه یا از طریق تارنماهای سفارتخانه ها و کنسولگری های ایالات متحده موجود است.
 
٢٦. برای قرعه کشی سال ٢٠١۵چند نفر انتخاب خواهند شد؟ 
 
    ۵٠ هزار روادید برای قرعه کشی ٢٠١۵ صادر خواهد شد، اما از آنجاییکه این احتمال وجود دارد که برخی از کسانی که جزو ۵٠ هزار نفر اول انتخاب شده اند، واجد شرایط لازم برای دریافت روادید نبوده و یا خود پروسه دریافت روادیدیشان را دنبال نکنند تعداد انتخاب شدگان به بیش از رقم ۵٠هزار نفر برسد.  این بدان معنی است که اعلام شماره تاییدیه به معنی وجود روادید نیست و ممکن است تعداد پنجاه هزار ویزای اقامتی دائم به انتها برسد.
 
شما میتوانید در تارنمای قرعه کشی گرین کارت در قسمت  "بررسی وضعیت شرکت کننده" نتیجه قرعه کشی و وضعیت برنده شدن یا نشدن و جایتان را در لیست نهایی مشاهده نمایید.  مصاحبه ها برای برنامه سال ٢٠١۵ برای برندگانی که فرمهای پیش از مصاحبه و سایر اطلاعاتی که در دستورالعمل مربوطه دریافت کرده اند را فرستاده باشند از اکتبر سال ٢٠١٤ شروع خواهند شد. برندگانی که کلیه اطلاعات لازم را فرستاده باشند،چهار تا شش هفته پیش از زمان تعیین شده برای مصاحبه با افسران کنسولگری های آمریکا در خارج از این کشور از طریق تارنمای قرعه کشی گرین کارت درمورد تاریخ مصاحبه شان  اطلاع خواهند یافت.
 
در هر ماه با توجه به محدودیت شماره های روادید، برای متقاضیانی که در آن ماه آماده دریافت روادید باشند، روادید صادر خواهد شد. پس از صدور تمامی۵٠ هزار روادید، برنامه قرعه کشی آن سال به پایان خواهد رسید. عموماً صدور روادیدها تا پیش از سپتامبر ٢٠١۵ پایان خواهد یافت. متقاضیانی در قرعه کشی برنده میشوند بایستی آماده باشند تا در اسرع وقت برای شروع فرآیند اخذ روادید اقدام نمایند. انتخاب به قید قرعه، تضمینی برای دریافت روادید توسط شما نخواهد بود. این انتخاب فقط به آن معنا است که شما داری شرایط تقاضا برای ویزای قرعه کشی هستید و اگر واجد شرایط شناخته بشوید به شما ویزا تعلق خواهد گرفت. فقط  ۵٠هزار نفر اولی که در قرعه کشی برنده و واجد شرایط شناخته شده باشند ویزا دریافت خواهند کرد.
 
٢٧. شرکت کنندگان موفق چطور انتخاب میشوند؟
 
اطلاعیه رسمی نتیجه قرعه کشی از طریق تارنمای قرعه کشی گرین کارت در صفحه "بررسی وضعیت شرکت کننده" از تاریخ مه ٢٠١٤ تا حداقل ٣٠ ژوئن ٢٠١۵ موجود خواهد بود. وزارت امور خارجه برای برندگان نامه از طریق پست معمولی یا الکترونیکی نخواهد فرستاد. هرگونه اطلاعیه یا نامه ای از طریق پست الکترونیکی یا پست معمولی که به شما بگوید شما برای دریافت ویزا در قرعه کشی برنده شده اید از وزارت امور خارجه نیست و معتبر نمیباشد. هر پست الکترونیکی که شما از وزارت امور خارجه دریافت کنید از شما میخواهد که به تارنمای قرعه کشی www.dvlottery.state.gov مراجعه و با  "بررسی وضعیت شرکت کننده" وضعیت پرونده تان را بررسی کنید. وزارت امور خارجه هرگز از شما نمیخواهد تا از طریق پست یا سایر خدمات حواله های پولی مثل Western Union وجه نقد ارسال نمایید.
 
کلیه پرونده های ثبت شده در قرعه کشی از هر منطقه جغرافیایی بطور جداگانه شماره بندی میشوند و در پایان زمان ثبت نام، یک کامپیوتر بطور تصادفی از تمام پرونده های کیله مناطق جغرافیایی شماره هایی را انتخاب میکند. در هر منطقه، اولین درخواستی که به صورت تصادفی انتخاب میشود، اولین مورد ثبت شده و دومین درخواست انتخاب شده به صورت تصادفی، دومین مورد ثبت شده خواهد بود و این روند تا انتها ادامه خواهد یافت. تمامی درخواست های دریافت شده طی مهلت نام نویسی دارای شانسی برابر برای انتخاب در هر منطقه میباشند. هنگامیکه یک درخواست انتخاب میشود، شرکت کننده از تاریخ ١ مه ٢٠١٤ در قسمت "بررسی وضعیت شرکت کننده" تارنمای قرعه کشی گرین کارت www.dvlottery.state.gov  از انتخاب شدنش مطلع میشود. اگر شما انتخاب شدید، به دستورالعمل‌های فرستاده شده از طریق قسمت "بررسی وضعیت شرکت کننده" عمل کنید، مرکز کنسولی کنتاکی پیگیری این پرونده ها را تا زمانی که انتخاب شدگان برای دریافت روادید دستورالعمل های لازم برای حضور در یک کنسولگری آمریکا به منظور انجام مصاحبه روادید را دریافت نمایند و یا انتخاب شدگانی که در داخل آمریکا هستند برای تغییر وضعیت خود به یکی از دفاتر داخلی اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحده مراجعه کنند، ادامه می‌دهد.
 
٢٨. من در ایالات متحده هستم. اگر انتخاب بشوم، آیا میتوانم وضعیت خود را از طریق اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحدهتغییر بدهم؟
 
بله، انتخاب شدگانی که در داخل ایالات متحده حضور دارند و دارای وضعیت قانونی در ایالات متحده نمی‌باشند، به موجب بند ٢٤۵ قانون مهاجرت و تابعیت میتوانند برای تغییر وضعیت خود و دریافت اقامت دایم آمریکا به اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحده مراجعه کنند. متقاضیان باید اطمینان حاصل کنند که اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحده میتواند پرونده آنها را به طور کامل، شامل هرگونه پروسه ای خارج از آمریکا، تا پیش از ٣٠ سپتامبر ٢٠١۵ تکمیل نماید. تحت هیچ شرایطی پس از نیمه شب ٣٠ سپتامبر ٢٠١۵ به وقت شرق آمریکا هیچگونه روادیدی برای برنامه قرعه کشی ٢٠١۵ صادر نخواهد شد.
 
٢٩. اگر انتخاب بشوم، تا چه زمانی فرصت دارم تا برای دریافت روادید اقامت دائم اقدام کنم؟
 
 اگر برای برنامه برنامه قرعه کشی ویزای ٢٠١۵ انتخاب شوید تنها طی سال مالی ٢٠١۵  یعنی از ١ اکتبر ٢٠١٤ تا ٣٠ سپتامبر ٢٠١۵  میتوانید برای دریافت روادید اقدام کنید.
 
بدون استثناء، کلیه انتخاب شدگان و متقاضیان واجد شرایط باید تا پایان سال مالی ویزای اقامتی دائم خود را دریافت نموده و یا وضعیت اقامت خود را تغییر دهند. مهلت کسانی که انتخاب شده اند، اما روادید خود را طی سال مالی ٢٠١۵ دریافت نکرده اند در سال آینده تمدید نخواهد شد. همچنین همسران و فرزندان انتخاب شدگان در برنامه قرعه کشی ٢٠١۵نیز تنها میتوانند ویزای اقامتی دائم خود را بین اول اکتبر ٢٠١٤ و سپتامبر ٢٠١۵ دریافت کنند. متقاضیانی که از کشورهای خارجی نام نویسی نموده اند نیز نامه وقت مصاحبه خود را تا ٦ هفته پیش از زمان تعیین شده برای مصاحبه از مرکز کنسولی کنتاکی دریافت خواهند نمود.
 
٣٠. در صورت مرگ یکی از انتخاب شدگان ، پرونده او چه میشود؟
 
 چنانچه فرد انتخاب شده در هر مرحله ای قبل از سفرش به آمریکا فوت کند، پرونده او به صورت خودکار حذف خواهد شد. همسر و فرزندان واجد شرایط وی نیز دیگر نمی‌توانند ویزای اقامتی دائم را دریافت کنند.
 
هزینه ها
 
٣١. شرکت در برنامه قرعه کشی ویزای اقامت دائم چقدر هزینه دارد؟
 
در حال حاضر برای ارسال درخواست الکترونیکی قرعه کشی هزینه ای دریافت نمیشود. اما، چنانچه انتخاب بشوید و برای ویزای اقامتی دائم تقاضا کنید باید کلیه هزینه های لازم برای صدور روادید را در زمان درخواست روادید  و مصاحبه مستقیماً به صندوق کنسولی سفارتخانه و یا کنسولگری آمریکا پرداخت کنند. اگر شما از انتخاب شدگانی باشید که در آمریکا زندگی میکنند و تقاضای تغییر وضعیتشان را به اداره مهاجرت و تابعیت میفرستید، هزینه های لازم را مستقیماً به اداره مهاجرت و تابعیت آمریکا خواهید فرستاد. جزییات مربوط به هزینه های مهاجرت و صدور روادید گونه گون همراه با اطلاعیه توسط تارنمای قرعه کشی گرین کارت www.dvlottery.state.gov برای انتخاب شدگان فرستاده خواهد شد.
 
٣٢. اگر انتخاب بشوم، چطور و از کجا میتوانم هزینه های مربوط به ویزای مهاجرتی را پرداخت کنم؟
 
اگر شما شرکت کننده ای هستید که بطور تصادفی انتخاب شده اید، از طریق قسمت "بررسی وضعیت پرونده" در تارنمای قرعه کشی گرین کارت www.dvlottery.state.gov دستورالعملی درمورد پروسه تقاضای ویزا دریافت خواهید کرد. شما کلیه هزینه های مربوط به ویزای مهاجرتی و لاتاری گرین کارت را شخصاً در سفارت یا کنسولگری آمریکا در زمان تقاضایتان پرداخت خواهید کرد. صندوقدار کنسولگری بلافاصله رسیدی از طرف دولت ایالات متحده مبنی بر دریافت پولتان به شما میدهد. چنانچه شما متقاضی ویزای مهاجرتی در سفارت یا کنسولگری های آمریکا باشید، نمیتوانید هزینه های ویزای مهاجرتی و لاتاری گرین کارت را به کسی از طریق پست یا Western Union یا پیک یا هر سرویس خدماتی دیگری بپردازید
 
چنانچه شما در زمانیکه در ایالات متحده زندگی میکنید انتخاب بشوید و تصمیم داشته باشید تا برای تغییر وضعیتتان از طریق اداره مهاجرت و تابعیت ایالات متحده اقدام نمایید دستورالعملی که از قسمت "بررسی وضعیت پرونده" در تارنمای قرعه کشی گرین کارتwww.dvlottery.state.gov دریافت خواهید کرد، توضیحی برای چگونگی پرداخت هزینه ویزای مربوطه به یک بانک آمریکایی را شامل خواهد بود.
 
٣٣. اگر برای ویزا تقاضا کنم، اما واجد شرایط شناخته نشوم آیا هزینه هایی که پرداخته ام را میتوانم پس بگیرم؟
 
خیر. هزینه های دریافتی برای ویزاها پس داده نمیشوند. برای دریافت ویزا شما باید براساس جزییات مندرج در این دستورالعمل ها واجد شرایط شناخته بشوید. چنانچه یک افسر کنسولی تشخیص بدهد که شما داری کلیه شرایط لازم نیستید، و یا به عبارتی براساس قوانین ایالات متحده واجد شرایط دریافت ویزای مهاجرتی  (گرین کارت لاتاری) نیستید، وی نمیتواند برای شما ویزایی صادر کند و هزینه هایی که پرداخت کرده اید باطل میشوند.
 
فقدان صلاحیت
 
٣٤بعنوان متقاضی ویزای اقامت دائم، آیا میتوانم از برخی از دلایل رد صلاحیت مستثنی شوم؟ آیا تقاضای من برای مستثنی شدن مورد توجه قرار می‌گیرد؟
 
خیر، کلیه دلایل رد صلاحیت برای ویزاهای مهاجرتی مندرج در قانون ملیت و مهاجرت  شامل متقاضیان ویزای اقامت دائم نیز میشود. هیچ گونه تسهیلات ویژه ای برای مستثنی کردن دلایل رد صلاحیت برای ویزاهای مهاجرتی مندرج در قانون ملیت و مهاجرت به جز آنهایی که قانوناً به تصویب رسیده اند، وجود ندارد. همچنین هیچ پروسه مخصوصی برای چنین تقاضاهایی نیز وجود ندارد. برخی استثنائات کلی که برای شهروندان آمریکا و کسانی که اقامت دائم ایالات متحده را دارند ممکن است برای متقاضیان ویزای اقامت دائم نیز دربرخی موارد نظر گرفته بشود، اما محدودیت های زمانی در برنامه قرعه کشی ممکن است بهره مندی ازاین تسهیلات را مشکل سازد.
 
اخطار درمورد کلاهبرداری ها شیادی ها 
 
٣۵. چطور میتوانم کلاهبرداری های اینترنتی و ایمیل های ناخواسته را گزارش کنم؟
 
لطفاً به تارنمای www.econsumer.gov که توسط کمیسیون فدرال بازرگانی با همکاری اداره حمایت از مصرف کننده از ١٧ ملت اداره میشود مراجعه کنیدبرای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت نام یا خدمات ما اینجا را کلیک کنید.
 
آمارهای مربوط به قرعه کشی گرین کارت
 
٣٦. چند ویزا برای قرعه کشی سال ٢٠١۵صادر خواهد شد؟
 
طبق قانون، حداکثر ۵۵ هزار ویزا برای متقاصیان واجد شرایط موجود است. اما، در نوامبر سال ١٩٩٧، کنگره ایالات متحده اصلاحیه نیکاراگوئا و قانونCentral American Relief Act (NACARA) را صادر کرد که به موجب آن از برنامه قرعه کشی سال ١٩٩٩ تا هر زمان که لازم باشد، تعداد ۵ هزار ویزا از ۵۵هزار ویزای اختصاص داده شده به برنامه قرعه کشی تحت برنامه  NACARA مورد استفاده قرار بگیرد. کاهش تعداد ویزاهای قرعه کشی عملاً از برنامه سال ٢٠٠٠ شروع شده و تا برنامه سال ٢٠١۵ ادامه خواهد یافت، بنابراین به شکلی که در این دستورالعمل توضیح داده شد، تعداد ۵٠هزار ویزا برای قرعه کشی موجود می‌باشد.
 
متفرقه
 
٣٧. اگر من از طریق برنامه DV موفق به گرفتن روادید شوم، آیا دولت ایالات متحده برای خرید بلیط هواپیما به مقصد آمریکا، پیدا کردن خانه و شغل، فراهم نمودن مراقبت های پزشکی و ارایه سایر کمک های مالی تا زمان استقرار کامل من در آمریکا به من کمک خواهد کرد؟
 
خیر، به متقاضیانی که روادید آمریکا را دریافت میکنند، هیچگونه کمکی از قبیل بلیط هواپیما، مسکن و سایر کمک های مالی تعلق نخواهد گرفت. در صورتی که شما برای دریافت روادید اقامت دائم انتخاب شوید، پیش از صدور روادید باید اثبات نمایید که در ایالات متحده هزینه شما بر دوش کشور نخواهد بود. اثبات این موضوع میتواند از طریق دارایی های شخصی شما، سوگندنامه حمایت از شما (فرم I-134) توسط یک دوست یا فامیل مقیم در ایالات متحده و/یا پیشنهاد استخدام شما توسط یک کارفرما در ایالات متحده باشد.
 
فهرست کشورهایی – بر اساس منطقه – که متولدین آنها واجد شرایط شرکت در قرعه کشی ویزای اقامت دائم ٢٠١۵ میباشند
 
فهرست زیر شامل کشورهای هر منطقه جغرافیایی میباشد که اتباع آنها واجد شرایط شرکت قرعه کشی ویزای اقامت دائم امسال هستند. مناطق غیرمستقل خارجی به عنوان بخشی از کشور حاکم در نظر گرفته شده اند. کشورهایی که متولدین آنها واجد شرایط شرکت نمی‌باشند، توسط اداره خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا  و بر اساس فرمول قید شده در بند (c)203 قانون مهاجرت و تابعیت مشخص شده اند. فهرست کشورهایی که متولدین آنها واجد شرایط شرکت در برنامه قرعه کشی گرین کارت  نمی‌باشند (زیرا این کشورها تعداد بسیار زیادی مهاجر از طریق وابستگی های خانوادگی و یا استخدام شغلی به آمریکا اعزام نموده اند و یا کشورهایی هستند که تعداد زیادی مهاجر از آنها پذیرفته شده است)، پس از فهرست منطقه‌ای کشورهای واجد شرایط آمده است.
 
 آفریقا
 
الجزایر
 
 لیبی
 
آنگولا
 
 ماداگاسکار
 
بنین
 
مالاوی
 
بوتسوانا
 
مالی
 
بورکینافاسو
 
موریتانی
 
 بروندی
 
 موریتره
 
 کامرون
 
مراکش
 
کیپ ورده موزامبیک
 
 جمهوری آفریقای مرکزی نامیبیا
 
 چاد نیجر
 
کوموروس نیجریا
 
 کنگو
 
رواندا
 
جمهوری دموکراتیک کنگو
 
سائو تام و پرینسیپ
 
ساحل عاج
 
سنگال
 
جیبوتی
 
سی شله
 
مصر
 
 سیئرا لئون
 
 گینه استوایی
 
سومالی
 
 اریتره
 
آفریقای جنوبی
 
 اتیوپی
 
سودان
 
گابن
 
سوازیلند
 
 گامبیا
 
 تانزانیا
 
 غنا توگو
 
 گینه
 
 تونس
 
 گینه بیسائو
 
اوگاندا
 
 کنیا
 
 زامبیا
 
 لسوتو
 
زیمبابوه
 
 لیبریا
 
 
 
 
 
 آسیا
 
افغانستان
 
 لبنان
 
بحرین
 
 مالزی
 
 بنگلادش
 
 مالدیو
 
 بوتان
 
مغولستان
 
برونئی
 
نپال
 
برمه
 
کره شمالی
 
 کامبوج
 
عمان
 
 تیمور شرقی
 
 قطر
 
 منطقه حاکمیت ویژه هنگ کنگ
 
عربستان سعودی
 
اندونزی
 
 سنگاپور
 
ایران
 
سریلانکا
 
عراق
 
 سوریه *
 
 
تایوان **
 
 ژاپن
 
 تایلند
 
 اردن *
 
امارات متحده عربی
 
کویت
 
 یمن
 
لائوس
 
* افرادی که درمناطق تحت حاکمیت  اردن، سوریه و مصر تا پیش از ماه ژوئن سال ١٩٦٧ به دنیا آمده اند تحت قیمومیت این کشورها قرار میگیرند. افرادی که در نوار غزه به دنیا آمده اند تحت قیمومیت مصر، کسانی که متولد کرانه باختری هستند تحت قیمومیت اردن و افرادی که در بلندی های جولان به دنیا آمده اند تحت قیمومیت سوریه هستند.
 
 متولدین کشورهای آسیایی زیر واجد شرایط شرکت در برنامه قرعه کشی گرین کارت امسال نیستند: چین(متولدین سرزمین اصلی)، هندوستان، پاکستان، کره جنوبی، فیلیپین و ویتنام. هنگ کنگ S.A.R، ماکائو S.A.R (منطقه اروپایی) و تایوان (منطقه آسیا)  واجد شرایط بوده و در فهرست بالا ذکر شده اند.
 
 اروپا
 
آلبانی
 
لیتوانی
 
 آندورا
 
لوکزامبورگ
 
 ارمنستان
 
 منطقه حاکمیت ویژه ماکائو
 
 اتریش
 
مقدونیه
 
جمهوری سابق یوگسلاوی
 
 آذربایجان
 
مالت
 
بلاروس
 
مالدیو
 
 بلژیک
 
 موناکو
 
بوسنی و هرزگوین
 
مونته نگرو
 
 بلغارستان
 
هلند (شامل سرزمین ها و مناطق وابسته در خارج)
 
 کرواسی
 
 قبرس
 
ایرلند شمالی
 
جمهوری چک
 
 نروژ
 
 دانمارک (شامل سرزمین ها و مناطق وابسته در خارج)
 
پرتغال (شامل سرزمین ها و مناطق وابسته در خارج)
 
 استونی
 
رومانی
 
 فنلاند
 
 سن مارینو
 
 فرانسه (شامل سرزمین ها و مناطق صربستان
 
 وابسته در خارج) اسلواکی
 
 گرجستان
 
 اسلوانی
 
 آلمان
 
 اسپانیا
 
 یونان
 
سوئد
 
مجارستان
 
 سوییس
 
ایسلند
 
 تاجیکستان
 
ایرلند
 
 ترکیه
 
ایتالیا
 
 ترکمنستان
 
 قزاقستان
 
 اکراین
 
 قرقیزستان
 
ازبکستان
 
لاتویا
 
واتیکان سیتی
 
لیختن اشتاین
 
متولدین کشورهای اروپایی زیر واجد شرایط شرکت در برنامه روادید قرعه کشی گرین کارت امسال نیستند: بریتانیای کبیر، لهستان و روسیه. بریتانیای کبیر (پادشاهی متحد) شامل مناطق غیرمستقل زیر میباشد: آنگوییلا، برمودا، جزایر بریتیش ویرجین، جزایر کی من، جزایر فالکلند، جبل الطارق، مونت سرات، پیتکارین، سنت هلنا و جزایر ترکس و سایکوس. توجه نمایید که تنها به منظور برنامه روادید قرعه کشی گرین کارت، ایرلند شمالی کشوری مستقل در نظر گرفته شده است؛ ایرلند شمالی واجد شرایط بوده و نام آن در فهرست ذکر شده است.
 
  آمریکای شمالی
 
باهاماس
 
 در آمریکای شمالی، متولدین کانادا و مکزیک واجد شرایط شرکت در برنامه قرعه کشی گرین کارت امسال نمی‌باشند.
 
 اقیانوسیه
 
 استرالیا (شامل سرزمین ها و مناطق وابسته در خارج)
 
 پالائو
 
فیجی
 
گینه جدید
 
 پاپائوا
 
کیریباتی
 
جزایر سلیمان
 
جزایر مارشال
 
تونگا
 
 ایالات فدرال میکرونزیا
 
تووالو
 
 نائورو
 
وانواتو
 
 زلاند نو(شامل سرزمین ها و مناطق سامائو وابسته در خارج)
 
آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی و کارائیب
 
آنتیگوا و باربودا
 
هندوراس
 
 آرژانتین
 
 نیکاراگوئه
 
 باربادوس
 
 پاناما
 
 بلیز
 
پاراگوئه
 
 بولیوی
 
 سنت کیتس و نویس
 
 شیلی
 
سنت لوسیا
 
کاستاریکا
 
 سنت وینسنت و گرنادینز
 
کوبا
 
سورینام
 
دومینیکا
 
 ترینیداد و توباگو
 
گرانادا
 
اروگوئه
 
گینه
 
ونزوئلا
 
گواتمالا
 
کشورهای این منطقه که متولدین آنها واجد شرایط شرکت در برنامه روادید گونه گون (قرعه کشی کارت کشی) امسال نیستند، عبارتند از:
 
 برزیل، کلمبیا، جمهوری دومینیکن، اکوادور، ال سالوادور،هاییتی، جاماییکا، مکزیک و پرو

نکته:

شرکت کنندگان در قرعه کشی گرین کارت سال ۲۰۱۵ (آنان که فرم ثبت نام خود را بین ۱ اکتبر ۲۰۱۳ و ۲ نوامبر ۲۰۱۳ ارسال کرده اند) می توانند نتیجه قرعه کشی را در روز پنجشنبه ۱ مه (۱۱ اردیبهشت) واز ساعت ۱۲ ظهر به وقت شرق آمریکا (۸:۳۰ شب به وقت تهران) با استفاده از شماره تاییدیه (کانفرمیشن نامبر) خود و از طریق Entrant Status Check در تارنمای رسمی قرعه کشی در این نشانی www.dvlottery.state.gov دریافت کنند
متقاضیان می توانند برای اطلاع از نحوه بازیابی شماره تاییدیه خود (در صورتی که آن را به هر دلیلی گم کرده اند)، نحوه دریافت نتایج، مراحل پس از دریافت نتایج و پاسخ سایر پرسشهای متداول در مورد قرعه کشی گرین کارت به این پیوند مراجعه کنند: http://persian.iran.usembassy.gov/dvlottery2015.html
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت نام یا خدمات ما برای ویزای آمریکا و گرین کارت اینجا را کلیک کنید.
 
 
INSTRUCTIONS FOR THE 2015 DIVERSITY IMMIGRANT VISA PROGRAM (DV-2015)
Program Overview
The congressionally mandated Diversity Immigrant Visa Program is administered annually by the Department of State. Section 203(c) of the Immigration and Nationality Act (INA) provides for a class of immigrants known as “diversity immigrants,” from countries with historically low rates of immigration to the United States. For fiscal year 2015, 50,000 diversity visas (DVs) will be available. There is no cost to register for the DV Program.
Applicants who are selected in the lottery (“selectees”) must meet simple, but strict, eligibility requirements in order to qualify for a diversity visa. Selectees are chosen through a randomized computer drawing. Diversity visas are distributed among six geographic regions and no single country may receive more than seven percent of the available DVs in any one year.
For DV-2015, natives of the following countries are not eligible to apply, because more than 50,000 natives of these countries immigrated to the United States in the previous five years:
Bangladesh, Brazil, Canada, China (mainland-born), Colombia, Dominican Republic, Ecuador, El Salvador, Haiti, India, Jamaica, Mexico, Nigeria, Pakistan, Peru, Philippines, South Korea, United Kingdom (except Northern Ireland) and its dependent territories, and Vietnam.
Persons born in Hong Kong SAR, Macau SAR, and Taiwan are eligible.
Changes in eligibility this year: For DV-2015, natives of Nigeria are no longer eligible.
Eligibility
Requirement #1: Individuals born in countries whose natives qualify may be eligible to enter.
If you were not born in an eligible country, there are two other ways you might be able to qualify.
· Was your spouse born in a country whose natives are eligible? If yes, you can claim your spouse’s country of birth—provided that both you and your spouse are named on the selected entry, are issued diversity visas, and enter the United States simultaneously.
· Were you born in a country whose natives are ineligible, but in which neither of your parents was born or legally resident at the time of your birth? If yes, you may claim nativity in one of
www.GanjiCo.com
your parents’ countries of birth if it is a country whose natives are eligible for the DV-2015 program. For more details on what this means, see the Frequently Asked Questions.
Requirement #2: In addition, to meet the education/work experience requirement of the DV program, you must have either:
· a high school education or its equivalent, defined as successful completion of a 12-year course of elementary and secondary education;
OR
· two years of work experience within the past five years in an occupation requiring at least two years of training or experience to perform. The U.S. Department of Labor’s O*Net Online database will be used to determine qualifying work experience.
For more information about qualifying work experience for the principal DV applicant, see the Frequently Asked Questions.
Do not submit an entry to the DV program unless you meet both of these requirements.
Entry period
Entries for the DV-2015 DV program must be submitted electronically at www.dvlottery.state.gov between noon, Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4), Tuesday, October 1, 2013, and noon, Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4), Saturday, November 2, 2013. Do not wait until the last week of the registration period to enter, as heavy demand may result in website delays. No late entries or paper entries will be accepted. The law allows only one entry by or for each person during each registration period. The Department of State uses sophisticated technology to detect multiple entries. If you submit more than one entry you will be disqualified.
Completing your Electronic Entry for the DV-2015 Program
Submit your Electronic Diversity Visa Entry Form (E-DV Entry Form or DS-5501), online at www.dvlottery.state.gov. Incomplete entries will be disqualified. There is no cost to register for the DV Program.
You are strongly encouraged to complete the entry form yourself, without a “Visa Consultant,” “Visa Agent,” or other facilitator who offers to help. If somebody else helps you, you should be present when your entry is prepared so that you can provide the correct answers to the questions and retain the confirmation page and your unique confirmation number. It is extremely important that you retain your confirmation page and unique confirmation number. Without this information, you will not be able to access the online system that will inform you of the status of your entry. Think carefully if someone else offers to keep this information for you. See the Frequently Asked Questions for more information about Diversity Visa scams.
www.GanjiCo.com
After you submit a complete entry, you will see a confirmation screen containing your name and a unique confirmation number. Print this confirmation screen for your records. Starting May 1, 2014, you will be able to check the status of your entry by returning to www.dvlottery.state.gov, clicking on Entrant Status Check, and entering your unique confirmation number and personal information. Entrant Status Check will be the sole means of informing you of your selection for DV-2015, providing instructions on how to proceed with your application, and notifying you of your appointment for your immigrant visa interview. Please review the Frequently Asked Questions for more information about the selection process.
You must provide the following information to complete your E-DV entry:
1. Name – last/family name, first name, middle name – exactly as on your passport.
2. Birth date – day, month, year.
3. Gender – male or female.
4. City where you were born.
5. Country where you were born – Use the name of the country currently used for the place where you were born.
6. Country of eligibility for the DV Program – Your country of eligibility will normally be the same as your country of birth. Your country of eligibility is not related to where you live. If you were born in a country that is not eligible, please review the Frequently Asked Questions to see if there is another way you may be eligible.
7. Entrant photograph(s) – Recent photographs of yourself, your spouse and all your children listed on your entry. See Submitting a Digital Photograph for compositional and technical specifications. You do not need to include a photograph for a spouse or child who is already a U.S. citizen or a Lawful Permanent Resident, but you will not be penalized if you do.
Group photographs will not be accepted; you must submit a photograph for each individual. Your entry may be disqualified or visa refused if the photographs are not recent, have been manipulated in any way, or do not meet the specifications explained below. See Submitting a Digital Photograph for more information.
8. Mailing Address – In Care Of
Address Line 1
Address Line 2
City/Town
District/Country/Province/State
Postal Code/Zip Code
Country
9. Country where you live today.
10. Phone number (optional).
www.GanjiCo.com
11. E-mail address – An e-mail address to which you have direct access. If your entry is selected and you respond to the notification of your selection through the Entrant Status Check, you will receive follow-up e-mail communication from the Department of State notifying you that details of your immigrant visa interview are available on Entrant Status Check. The Department of State will never send you an e-mail telling you that you have been selected for the DV program. See the Frequently Asked Questions for more information about the selection process.
12. Highest level of education you have achieved, as of today: (1) Primary school only, (2) Some high school, no diploma, (3) High school diploma, (4) Vocational school, (5) Some university courses, (6) University degree, (7) Some graduate-level courses, (8) Master’s degree, (9) Some doctoral - level courses, and (10) Doctorate. See the Frequently Asked Questions for more information about educational requirements.
13. Current marital status – Unmarried, married, divorced, widowed, or legally separated. Enter the name, date of birth, gender, city/town of birth, country of birth of your spouse, and a photograph of your spouse meeting the same technical specifications as your photo.
Failure to list your eligible spouse will result in disqualification of the principal applicant and refusal of all visas in the case at the time of the visa interview. You must list your spouse here even if you plan to be divorced before you apply for a visa. A spouse who is already a U.S. citizen or a Lawful Permanent Resident will not require or be issued a DV visa, though you will not be penalized if you list them on your entry form. See the Frequently Asked Questions for more information about family members.
14. Number of children – List the Name, date of birth, gender, city/town of birth, and country of birth for all living unmarried children under 21 years of age, regardless of whether or not they are living with you or intend to accompany or follow to join you should you immigrate to the United States. Submit individual photographs of each of your children using the same technical specifications as your own photograph.
Be sure to include:
· all living natural children;
· all living children legally adopted by you; and,
· all living step-children who are unmarried and under the age of 21 on the date of your electronic entry, even if you are no longer legally married to the child’s parent, and even if the child does not currently reside with you and/or will not immigrate with you.
Married children and children over the age of 21 are not eligible for the DV. However, the Child Status Protection Act protects children from “aging out” in certain circumstances. If your DV entry is made before your unmarried child turns 21, and the child turns 21 before visa issuance, he/she may be treated as though he/she were under 21 for visa-processing purposes.
A child who is already a U.S. citizen or a Lawful Permanent Resident is not eligible for a Diversity visa, and you will not be penalized for either including or omitting such family members from your entry.
www.GanjiCo.com
Failure to list all children who are eligible will result in disqualification of the principal applicant and refusal of all visas in the case at the time of the visa interview. See the Frequently Asked Questions for more information about family members.
See the Frequently Asked Questions for more information about Completing your Electronic Entry for the DV-2015 Program.
Selection of Applicants
Based on the allocations of available visas in each region and country, individuals will be randomly selected by computer from among qualified entries. All DV-2015 entrants will be required to go to the Entrant Status Check using the unique confirmation number saved from their DV-2015 online entry registration to find out whether their entry has been selected in the DV program. Entrant Status Check will be available on the E-DV website at www.dvlottery.state.gov starting May 1, 2014, through at least June 30, 2015.
If your entry is selected, you will be directed to a confirmation page that will provide further instructions, including information on fees connected with immigration to the United States. Entrant Status Check will be the ONLY means by which selectees will be notified of their selection for DV-2015. The Department of State will not mail out notification letters or notify selectees by email. U.S. embassies and consulates will not provide a list of selectees. Individuals who have not been selected also will be notified ONLY through Entrant Status Check. You are strongly encouraged to access Entrant Status Check yourself and not to rely on someone else to check and inform you.
If you are selected, in order to receive a DV to immigrate to the United States, you still must meet all eligibility requirements under U.S. law. These requirements may significantly increase the level of scrutiny required and time necessary for processing for natives of some countries listed in this notice including, but not limited to, countries identified as state sponsors of terrorism.
All processing of entries and issuance of DVs to selectees meeting eligibility requirements and their eligible family members must be completed by midnight on September 30, 2015. Under no circumstances can DVs be issued or adjustments approved after this date, nor can family members obtain DVs to follow-to-join the principal applicant in the United States after this date. See the Frequently Asked Questions for more information about the selection process.
Submitting a Digital Photograph (Image)
You can take a new digital photograph or scan a photographic print with a digital scanner, as long as it meets the compositional and technical specifications listed below. Test your photos through the photo validation link on the E-DV website, which provides additional technical advice on photo composition and examples of acceptable and unacceptable photos.
Photographs must be in 24-bit color depth. If you are using a scanner, the settings must be for True Color or 24-bit color mode. See the additional scanning requirements below.
Compositional Specifications:
www.GanjiCo.com
· Head Position
o The subject must directly face the camera.
o The subject’s head should not be tilted up, down, or to the side.
o The head height or facial region size (measured from the top of the head, including the hair, to the bottom of the chin) must be between 50 percent and 69 percent of the image's total height. The eye height (measured from the bottom of the image to the level of the eyes) should be between 56 percent and 69 percent of the image's height.
Digital Image Head Size Template
Review examples on the Photo Requirements webpage
· Light-colored Background
o The subject should be in front of a neutral, light-colored background.
· Focus
o The photograph must be in focus.
· No Decorative Items
o The subject must not wear sunglasses or other items that detract from the face.
· No Head Coverings or Hats
o Head coverings or hats worn for religious beliefs are acceptable, but the head covering may not obscure any portion of the face. Tribal or other headgear not religious in nature may not be worn. Photographs of military, airline, or other personnel wearing hats will not be accepted.
Technical Specifications
Ÿ Taking a New Digital Image. If you take a new digital image, it must meet the following specifications:
ú Image File Format:
The image must be in the Joint Photographic Experts Group (JPEG) format.
ú Image File Size:
The maximum image file size is 240 kilobytes (240 KB).
ú Image Resolution
Minimum acceptable dimensions are 600 pixels (width) x 600
www.GanjiCo.com
and Dimensions:
pixels (height). Image pixel dimensions must be in a square aspect ratio (meaning the height must be equal to the width).
ú Image Color Depth:
Image must be in color (24 bits per pixel). 24-bit black and white or 8-bit images will not be accepted.
· Scanning a Submitted Photograph. Before you scan a photographic print, make sure it meets the color and compositional specifications listed above. Scan the print using the following scanner specifications:
ú Scanner Resolution:
Scanned at a resolution of at least 300 dots per inch (dpi).
ú Image File Format:
The image must be in the Joint Photographic Experts Group (JPEG) format.
ú Image File Size:
The maximum image file size is 240 kilobytes (240 KB).
ú Image Resolution:
600 by 600 pixels.
ú Image Color Depth:
24-bit color. [Note that black and white, monochrome, or grayscale images will not be accepted.]
www.GanjiCo.com
FREQUENTLY ASKED QUESTIONS (FAQ’S)
ELIGIBILITY
1. What do the terms “native” and “chargeability” mean?
Native ordinarily means someone born in a particular country, regardless of the individual’s current country of residence or nationality. Native can also mean someone who is entitled to be charged to a country other than the one in which he/she was born under the provisions of Section 202(b) of the Immigration and Nationality Act.
Because a numerical limitation is placed on immigrants entering from a country or geographic region, each individual is charged to a country. Your chargeability refers to the country whose limitation you count towards.
2. Can I still apply if I was not born in a qualifying country?
There are two circumstances in which you still might be eligible to apply. First, if your derivative spouse was born in an eligible country, you may claim chargeability to that country. As your eligibility is based on your spouse, you will only be issued a DV-1 immigrant visa if your spouse is also eligible for and issued a DV-2 visa. Both of you must enter the United States together using your DVs. Similarly, your minor dependent child can be “charged” to a parent’s country of birth.
Second, you can be “charged” to the country of birth of either of your parents as long as neither of your parents was born in or a resident of your country of birth at the time of your birth. People are not generally considered residents of a country in which they were not born or legally naturalized, if they were only visiting, studying in the country temporarily, or stationed temporarily for business or professional reasons on behalf of a company or government from a different country other than the one in which you were born.
If you claim alternate chargeability through either of the above, you must provide an explanation on the E-DV Entry Form, in question #6.
Listing an incorrect country of eligibility or chargeability (i.e., one to which you cannot establish a valid claim) may disqualify your entry.
3. Why do natives of certain countries not qualify for the DV Program?
DVs are intended to provide an immigration opportunity for persons who are not from “high admission” countries. The law defines “high admission countries” as those from which a total of 50,000 persons in the Family-Sponsored and Employment-Based visa categories immigrated to the United States during the previous five years. Each year, U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS) tallies the family and employment immigrant admission and adjustment of status figures for the previous five years to identify the countries that are considered “high admission” and whose natives will therefore be ineligible for the annual diversity visa program. Since this calculation is made annually, the list of countries whose natives are eligible or not eligible may change from one year to the next.
4. How many DV-2015 visas will go to natives of each region and eligible country?
United States Citizenship and Immigration Services (USCIS) determines the regional DV limits for each year according to a formula specified in Section 203(c) of the INA. USCIS will announce these numbers once these calculations are completed. The number of visas that will eventually be issued to natives of each country will depend on the regional limits established, how many entrants come from each country, and how many of the selected entrants are found eligible for the visa. No more than seven percent of the total visas available can go to natives of any one country.
5. What are the requirements for education or work experience?
www.GanjiCo.com
U.S. immigration law and regulations require that every DV entrant must have at least a high school education or its equivalent or have two years of work experience within the past five years in an occupation requiring at least two years of training or experience. A “high school education or equivalent” is defined as successful completion of a 12-year course of elementary and secondary education in the United States OR the successful completion in another country of a formal course of elementary and secondary education comparable to a high school education in the United States. Only formal courses of study meet this requirement; correspondence programs or equivalency certificates (such as the General Equivalency Diploma G.E.D.) are not acceptable. Documentary proof of education or work experience must be presented to the consular officer at the time of the visa interview.
6. What occupations qualify for the DV program?
The U.S. Department of Labor’s (DOL) O*Net OnLine database will be used to determine qualifying work experience. The O*Net Online Database groups job experience into five “job zones.” While many occupations are listed on the DOL Website, not all occupations qualify for the DV Program. To qualify for a DV on the basis of your work experience, you must have, within the past five years, two years of experience in an occupation that is designated as Job Zone 4 or 5, classified in a Specific Vocational Preparation (SVP) range of 7.0 or higher.
7. How can I find the qualifying DV occupations in the Department of Labor’s O*Net OnLine database?
When you are in O*Net OnLine, follow these steps to find out if your occupation qualifies:
1. Under "Find Occupations" select "Job Family" from the pull down;
2. Browse by “Job Family”, make your selection, and click "GO";
3. Click on the link for your specific occupation.
4. Select the tab “Job Zone” to find the designated Job Zone number and Specific Vocational Preparation (SVP) rating range.
As an example, select Aerospace Engineers. At the bottom of the Summary Report for Aerospace Engineers, under the Job Zone section, you will find the designated Job Zone 4, SVP Range, 7.0 to < 8.0. Using this example, Aerospace Engineering is a qualifying occupation.
For additional information, see the Diversity Visa – List of Occupations webpage.
8. Is there a minimum age to apply for the E DV Program?
There is no minimum age to apply, but the requirement of a high school education or work experience for each principal applicant at the time of application will effectively disqualify most persons who are under age 18.
COMPLETING YOUR ELECTRONIC ENTRY FOR THE DV PROGRAM
9. When can I submit my entry?
The DV-2015 entry period will run from 12:00 pm (noon), Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4), Tuesday, October 1, 2013, until 12:00 pm (noon), Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4), Saturday, November 2, 2013. Each year, millions of people submit entries. Holding the entry period on these dates ensures that selectees are notified in a timely manner and gives both the visa applicants and our embassies and consulates time to prepare and complete cases for visa issuance.
You are strongly encouraged to enter early during the registration period. Excessive demand at end of the registration period may slow the system down. No entries will be accepted after noon EDT Saturday, November 2, 2013.
10. I am in the United States. Can I enter the DV program?
Yes, an applicant may be in the United States or in another country, and the entry may be submitted from anywhere.
11. Can I only enter once during the registration period? www.GanjiCo.com
Yes, the law allows only one entry by or for each person during each registration period. The Department of State uses sophisticated technology to detect multiple entries. If you submit more than one entry you will be disqualified.
12. May my spouse and I each submit a separate entry?
Yes, a husband and a wife may each submit one entry if each meets the eligibility requirements. If either spouse is selected, the other is entitled to apply as a derivative dependent.
13. What family members must I include in my DV entry?
Spouse: You must list your spouse (husband or wife) regardless of whether or not he/she is living with you or intends to immigrate to the United States. You must list your spouse even if you are currently separated from him/her, unless you are legally separated (i.e., there is a written agreement recognized by a court or a court order). If you are legally separated, you do not have to list your spouse, though you will not be penalized if you do so. If you are divorced or your spouse is deceased, you do not have to list your former spouse.
Children: You must list ALL your living children who are unmarried and under 21 years of age at the time of your initial E-DV entry, whether they are your natural children, your stepchildren (even if you are now divorced from that child’s parent), your spouse’s children, or children you have formally adopted in accordance with the laws of your country. List all children under 21 years of age at the time of your electronic entry, even if they no longer reside with you or you do not intend for them to immigrate under the DV program. You are not required to list children who are already U.S. citizens or Lawful Permanent Residents, though you will not be penalized if you do include them.
Parents and siblings of the entrant are ineligible to receive DV visas as dependents, and should not be included in your entry.
If you list family members on your entry, they are not required to apply for a visa or to immigrate or travel with you. However, if you fail to include an eligible dependent on your original entry and later list them on your visa application forms, your case will be disqualified and none of you will be eligible for a visa. This only applies to those who were family members at the time the original application was submitted, not those acquired at a later date. Your spouse, if eligible to enter, may still submit a separate entry even though he or she is listed on your entry, as long as both entries include details on all dependents in your family (see FAQ #12 above).
14. Must I submit my own entry, or can someone else do it for me?
You are encouraged to prepare and submit your own entry, but you may have someone submit the entry for you. Regardless of whether you submit your own entry, or an attorney, friend, relative, or someone else submits it on your behalf, only one entry may be submitted in your name. You, as the entrant, are responsible for ensuring that information in the entry is correct and complete; entries that are not correct or complete may be disqualified. Entrants should keep their own confirmation number so that they are able to independently check the status of their entry using Entrant Status Check at www.dvlottery.state.gov.
15. I’m already registered for an immigrant visa in another category. Can I still apply for the DV Program?
Yes.
16. When will E-DV be available online?
You can enter online during the registration period beginning at 12:00 pm (noon) Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4) on Tuesday, October 1, 2013, and ending at 12:00 pm (noon) Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4) on Saturday, November 2, 2013.
17. Can I download and save the E-DV entry form into a word processing program and finish it later?
No, you will not be able to save the form into another program for completion and submission later. The E-DV Entry Form is a Web form only. You must fill in the information and submit it while online. www.GanjiCo.com
18. Can I save the form online and finish it later?
No. The E-DV Entry Form is designed to be completed and submitted at one time. You will have sixty (60) minutes starting from when you download the form to complete and submit your entry through the E-DV website. If you exceed the sixty minute limit and have not electronically submitted your complete entry, any information already entered is discarded. The system deletes any partial entries so that they are not accidentally identified as duplicates of a later, complete entry. Read the DV instructions completely before you start to complete the form online, so that you know exactly what information you will need.
19. I don’t have a scanner. Can I send photographs to someone in the United States to scan them, save them, and mail them back to me so I can use them in my entry?
Yes, as long as the photograph meets the requirements in the instructions and is electronically submitted with, and at the same time as, the E-DV online entry. You must already have the scanned photograph file when you submit the entry online; it cannot be submitted separately from the online application. The entire entry (photograph and application together) can be submitted electronically from the United States or from overseas.
20. According to the procedures, the system will reject my E-DV Entry Form if my photos don’t meet the specifications. Can I resubmit my entry?
Yes. If your photo(s) did not meet the specifications, your entry will not be accepted by the E-DV website, so you will not receive a confirmation notice. However, given the unpredictable nature of the Internet, you may not receive the rejection notice immediately. If you can correct the photo(s) and re-send the Form Part One or Two within sixty (60) minutes, you may be able to successfully submit the entry. Otherwise, you will have to restart the entire entry process. You can try to submit an application as many times as is necessary until a complete application is received and the confirmation notice sent. Once you have received a confirmation notice, your entry is complete and you should NOT submit any additional entries.
21. How soon after I submit my entry will I receive the electronic confirmation notice?
You should receive the confirmation notice immediately, including a confirmation number that you must record and keep. However, the unpredictable nature of the Internet can result in delays. You can hit the “Submit” button as many times as is necessary until a complete application is received and the confirmation notice sent. However, once you receive a confirmation notice, do not resubmit your information.
SELECTION
22. How do I know if I am selected?
You must use your confirmation number to access the Entrant Status Check available on the E-DV website at www.dvlottery.state.gov starting May 1, 2014 through at least September 2015. Entrant Status Check is the sole means by which you will be notified if you are selected, provided further instructions on your visa application, and notified of your immigrant visa interview appointment date and time. The only authorized Department of State website for official online entry in the Diversity Visa Program and Entrant Status Check is www.dvlottery.state.gov.
The Department of State will NOT contact you to tell you that you have been selected (see FAQ #23).
23. How will I know if I am not selected? Will I be notified?
You may check the status of your DV-2015 entry through the Entrant Status Check on the E-DV website at www.dvlottery.state.gov starting May 1, 2014, until at least June 30, 2015. Keep your confirmation number until at least September 30, 2015. (Status information for the previous year’s DV program, DV-2014, is available online from May 1, 2013, through June 30, 2014.) If your entry is not selected, you will not receive any additional instructions.
24. What if I lose my confirmation number?
www.GanjiCo.com
You must have your confirmation number to access Entrant Status Check. A tool is now available in Entrant Status Check (ESC) on the eDV website that will allow you to retrieve your confirmation number via the email address you registered with by entering certain personal information to confirm your identity.
U.S. Embassies and Consulates and the Kentucky Consular Center are unable to check your selection status for you or provide your confirmation number to you directly (other than through the ESC retrieval tool). The Department of State is NOT able to provide a list of those selected to continue the visa process.
25. Will I receive information from the Department of State by email or by postal mail?
The Department of State will not send you a notification letter. The U.S. government has never sent e-mails to notify individuals that they have been selected, and there are no plans to use e-mail for this purpose for the DV-2015 program. If you are a selectee, you will only receive e-mail communications regarding your visa appointment after you have responded to the notification instructions on Entrant Status Check. These emails will not contain information on the actual appointment date and time; they will simply tell you that appointment details are available and you must then access Entrant Status Check for details.
Only Internet sites that end with the “.gov” domain suffix are official U.S. government websites. Many other websites (e.g., with the suffixes “.com,” “.org,” or “.net”) provide immigration and visa-related information and services. The Department of State does not endorse, recommend, or sponsor any information or material on these other websites.
You may receive emails from websites trying to trick you into sending money or providing your personal information. You may be asked to pay for forms and information about immigration procedures, all which are available free on the Department of State website or through U.S. Embassy or Consulate websites. Additionally, organizations or websites may try to steal your money by charging fees for DV-related services. If you send money to one of these scams, you will likely never see it again. Also, do not send personal information to these websites, as it may be used for identity fraud/theft.
26. How many individuals will be selected for DV-2015?
For DV-2015, 50,000 DV visas are available. Because it is likely that some of the first 50,000 persons who are selected will not qualify for visas or pursue their cases to visa issuance, more than 50,000 entries will be selected to ensure that all of the available DV visas are issued. However, this also means that there may not be a sufficient number of visas for all those who are initially selected
You can check the E-DV website’s Entrant Status Check to see if you have been selected for further processing and your place on the list. Interviews for the DV-2015 program will begin in October 2014 for selectees who have submitted all pre-interview paperwork and other information as requested in the notification instructions. Selectees who provide all required information will be informed of their visa interview appointment through the E-DV website’s Entrant Status Check four to six weeks before the scheduled interviews with U.S. consular officers at overseas posts.
Each month, visas will be issued to those applicants who are ready for issuance during that month, visa-number availability permitting. Once all of the 50,000 DV visas have been issued, the program will end. In principle, visa numbers could be finished before September 2015. Selected applicants who wish to receive visas must be prepared to act promptly on their cases. Being randomly chosen as a selectee does not guarantee that you will receive a visa. Selection merely means that you are eligible to apply for a Diversity Visa, and if qualified, be issued a Diversity Visa. Only the first 50,000 selected applicants to qualify may be issued visas.
27. How will successful entrants be selected?
Official notifications of selection will be made through Entrant Status Check, available starting May 1, 2014, through at least June 30, 2015, on the E-DV website www.dvlottery.state.gov. The Department of State does not send selectee notifications or letters by regular postal mail or by e-mail. Any e-mail notification or mailed letter stating that you have been selected to receive a DV does not come from the Department of State and is not legitimate. Any e-mail communication you receive from the Department of State will direct you to review Entrant Status Check for new information about your application. The Department of State will never ask you to send money by mail or by services such as Western Union.
www.GanjiCo.com
All entries received from each region are individually numbered, and at the end of the entry period, a computer will randomly select entries from among all the entries received for each geographic region. Within each region, the first entry randomly selected will be the first case registered; the second entry selected will be the second case registered, etc. All entries received within each region during the entry period will have an equal chance of being selected. When an entry has been selected, the entrant will be notified of his/her selection through the Entrant Status Check available starting May 1, 2014, on the E-DV website www.dvlottery.state.gov. If you are selected and you respond to the instructions provided online via Entrant Status Check, the Department of State’s Kentucky Consular Center (KCC) will process the case until those selected are instructed to appear for visa interviews at a U.S. Embassy or Consulate or until those in the United States who are applying to adjust status apply at a domestic USCIS office.
28. I am already in the United States. If selected, may I adjust my status with USCIS?
Yes, provided you are otherwise eligible to adjust status under the terms of Section 245 of the INA, you may apply to USCIS for adjustment of status to permanent resident. You must ensure that USCIS can complete action on your case, including processing of any overseas spouse or children under 21 years of age, before September 30, 2015, since on that date your eligibility for the DV-2015 program expires. No visa numbers or adjustments of status for the DV-2015 program will be approved after midnight EDT on September 30, 2015, under any circumstances.
29. If I am selected, for how long am I entitled to apply for a Diversity Visa?
If you are selected in the DV-2015 program, you are entitled to apply for visa issuance only during U.S. Government Fiscal Year 2015, which spans from October 1, 2014, through September 30, 2015.
Without exception, all selected and eligible applicants must obtain their visa or adjust status by the end of the fiscal year. There is no carry-over of DV benefits into the next year for persons who are selected but who do not obtain visas by September 30, 2015 (the end of the fiscal year). Also, spouses and children who derive status from a DV-2015 registration can only obtain visas in the DV category between October 1, 2014 and September 30, 2015. Applicants who apply overseas will receive an appointment notification from the Department through Entrant Status Check on the E-DV website four to six weeks before the scheduled appointment.
30. If a DV selectee dies, what happens to the case?
If a DV selectee dies at any point before they have traveled to the United States, the DV case is automatically revoked. Any eligible derivative spouse and/or children of the deceased selectee will no longer be entitled to a DV visa.
FEES
31. How much does it cost to enter the E DV program?
There is currently no fee charged for submitting an electronic entry. However, if you are selected and apply for a Diversity Visa, you must pay all required visa fees at the time of visa application and interview directly to the consular cashier at the U.S. Embassy or Consulate. If you are a selectee already in the United States and you apply to USCIS to adjust status, you will pay all required fees directly to USCIS. If you are selected, you will receive details of required DV and immigrant visa application fees with the instructions provided through the E-DV website at www.dvlottery.state.gov.
32. How and where do I pay DV and immigrant visa fees if I am selected?
If you are a randomly selected entrant, you will receive instructions for the DV visa application process through Entrant Status Check at www.dvlottery.state.gov. You will pay all DV and immigrant visa fees in person only at the U.S. Embassy or Consulate at the time of the visa application. The consular cashier will immediately give you a U.S. government receipt for payment. Do not send money for DV fees to anyone through the mail, Western Union, or any other delivery service if you are applying for an immigrant visa at a U.S. Embassy or Consulate.
www.GanjiCo.com
If you are selected and you are already present in the United States and plan to file for adjustment of status with USCIS, the instructions page accessible through Entrant Status Check at www.dvlottery.state.gov contains separate instructions on how to mail DV fees to a U.S. bank.
33. If I apply for a DV, but don’t qualify to receive one, can I get a refund of the visa fees I paid?
No. Visa fees cannot be refunded. You must meet all qualifications for the visa as detailed in these instructions. If a consular officer determines you do not meet requirements for the visa, or you are otherwise ineligible for the DV under U.S. law, the officer cannot issue a visa and you will forfeit all fees paid.
INELIGIBILITIES
34. As a DV applicant, can I receive a waiver of any grounds of visa ineligibility? Does my waiver application receive any special processing?
No; DV applicants are subject to all grounds of ineligibility for immigrant visas specified in the Immigration and Nationality Act (INA). There are no special provisions for the waiver of any ground of visa ineligibility aside from those ordinarily provided in the INA, nor is there special processing for waiver requests. Some general waiver provisions for people with close relatives who are U.S. Citizens or Lawful Permanent Resident aliens may be available to DV applicants in some cases, but the time constraints in the DV program may make it difficult for applicants to benefit from such provisions.
DV FRAUD WARNING AND SCAMS
35. How can I report internet fraud or unsolicited email??
Please visit the www.econsumer.gov website, hosted by the Federal Trade Commission in cooperation with consumer-protection agencies from 17 nations. You may also report fraud to the Federal Bureau of Investigation (FBI) Internet Crime Complaint Center. To file a complaint about unsolicited e-mail, visit the Department of Justice Contact Us page.
DV STATISTICS
36. How many visas will be issued in DV-2015?
By law, a maximum of 55,000 visas are available each year to eligible persons. However, in November 1997, the U.S. Congress passed the Nicaraguan Adjustment and Central American Relief Act (NACARA), which stipulates that beginning as early as DV-1999, and for as long as necessary, up to 5,000 of the 55,000 annually-allocated DVs will be made available for use under the NACARA program. The actual reduction of the limit began with DV-2000 and will remain in effect through the DV-2015 program, so 50,000 visas remain for the DV program described in these instructions.
MISCELLANEOUS
37. If I receive a visa through the DV program, will the U.S. government pay for my airfare to the United States, help me find housing and employment, and/or provide healthcare or any subsidies until I am fully settled?
No. The U.S. government will not provide any of these services to you if you receive a visa through the DV program. If you are selected to apply for a DV, you will be required to provide evidence that you will not become a public charge in the United States before being issued a visa. This evidence may be in the form of a combination of your personal assets, an Affidavit of Support (Form I-134) submitted by a relative or friend residing in the United States, an offer of employment from an employer in the United States, or other evidence.
www.GanjiCo.com
LIST OF COUNTRIES/AREAS BY REGION WHOSE NATIVES ARE ELIGIBLE FOR DV-2015
The list below shows the countries whose natives are eligible for DV-2015, grouped by geographic region. Dependent areas overseas are included within the region of the governing country. The countries whose natives are not eligible for the DV-2015 program were identified by USCIS, according to the formula in Section 203(c) of the INA. The countries whose natives are not eligible for the DV program (because they are the principal source countries of Family-Sponsored and Employment-Based immigration or “high-admission” countries) are noted after the respective regional lists.
AFRICA
Algeria
Angola
Benin
Botswana
Burkina Faso
Burundi
Cameroon
Cape Verde
Central African Republic
Chad
Comoros
Congo
Congo, Democratic Republic of the
Cote D’Ivoire (Ivory Coast)
Djibouti
Egypt*
Equatorial Guinea
Eritrea
Ethiopia
Gabon
Gambia, The
Ghana
Guinea
Guinea-Bissau
Kenya
Lesotho
Liberia
Libya
Madagascar
Malawi
Mali
Mauritania
Mauritius
Morocco
Mozambique
Namibia
Niger
Rwanda
Sao Tome and Principe
Senegal
Seychelles
Sierra Leone
Somalia
South Africa
South Sudan
Sudan
Swaziland
Tanzania
Togo
Tunisia
Uganda
Zambia
Zimbabwe
* Persons born in the areas administered prior to June 1967 by Israel, Jordan, Syria, and Egypt are chargeable, respectively, to Israel, Jordan, Syria, and Egypt. Persons born in the Gaza Strip are chargeable to Egypt; persons born in the West Bank are chargeable to Jordan; persons born in the Golan Heights are chargeable to Syria.
In Africa, natives of Nigeria are not eligible for this year’s diversity program.
ASIA
Afghanistan
Bahrain
Bhutan
Brunei
Burma
Cambodia
Hong Kong Special Administrative Region**
Indonesia
Iran
Iraq
Israel*
Japan
Jordan*
Kuwait
Laos
Lebanon
Malaysia
Maldives
Mongolia
Nepal
North Korea
Oman
Qatar
Saudi Arabia www.GanjiCo.com
Singapore
Sri Lanka
Syria*
Taiwan**
Thailand
Timor-Leste
United Arab Emirates
Yemen
*Persons born in the areas administered prior to June 1967 by Israel, Jordan, Syria, and Egypt are chargeable, respectively, to Israel, Jordan, Syria, and Egypt. Persons born in the Gaza Strip are chargeable to Egypt; persons born in the West Bank are chargeable to Jordan; persons born in the Golan Heights are chargeable to Syria.
**Natives of the following Asia Region countries are not eligible for this year’s diversity program:
Bangladesh, China (mainland-born), India, Pakistan, South Korea, Philippines, and Vietnam. Hong Kong S.A.R. (Asia region), Macau S.A.R. (Europe region), and Taiwan (Asia region) do qualify and are listed here.
EUROPE
Albania
Andorra
Armenia
Austria
Azerbaijan
Belarus
Belgium
Bosnia and Herzegovina
Bulgaria
Croatia
Cyprus
Czech Republic
Denmark (including components and
dependent areas overseas)
Estonia
Finland
France (including components and
areas overseas)
Georgia
Germany
Greece
Hungary
Iceland
Ireland
Italy
Kazakhstan
Kosovo
Kyrgyzstan
Latvia
Liechtenstein
Lithuania
Luxembourg
Macau Special Administrative Region**
Macedonia
Malta
Moldova
Monaco
Montenegro
Netherlands (including components and
dependent areas overseas)
Northern Ireland**
Norway
Poland
Portugal (including components and
dependent areas overseas)
Romania
Russia
San Marino
Serbia
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Tajikistan
Turkey
Turkmenistan
Ukraine
Uzbekistan
Vatican City www.GanjiCo.com
17
**Natives of the following European countries are not eligible for this year’s DV program: Great Britain (United Kingdom). Great Britain (United Kingdom) includes the following dependent areas: Anguilla, Bermuda, British Virgin Islands, Cayman Islands, Falkland Islands, Gibraltar, Montserrat, Pitcairn, St. Helena, and Turks and Caicos Islands. Note that for purposes of the diversity program only, Northern Ireland is treated separately; Northern Ireland does qualify and is listed among the qualifying areas.
Macau S.A.R. does qualify and is listed above.
NORTH AMERICA
The Bahamas
In North America, natives of Canada and Mexico are not eligible for this year’s diversity program.
OCEANIA
Australia (including components and
dependent areas overseas)
Fiji
Kiribati
Marshall Islands
Micronesia, Federated States of
Nauru
New Zealand (including components and
dependent areas overseas)
Palau
Papua New Guinea
Solomon Islands
Tonga
Tuvalu
Vanuatu
Samoa
SOUTH AMERICA, CENTRAL AMERICA, AND THE CARIBBEAN
Antigua and Barbuda
Argentina
Barbados
Belize
Bolivia
Chile
Costa Rica
Cuba
Dominica
Grenada
Guatemala
Guyana
Honduras
Nicaragua
Panama
Paraguay
Saint Kitts and Nevis
Saint Lucia
Saint Vincent and the Grenadines
Suriname
Trinidad and Tobago
Uruguay
Venezuela
Countries in this region whose natives are not eligible for this year’s diversity program:
Brazil, Colombia, Dominican Republic, Ecuador, El Salvador, Haiti, Jamaica, Mexico, and Peru. www.GanjiCo.com
 
INSTRUCTIONS FOR THE 2015 DIVERSITY IMMIGRANT VISA PROGRAM (DV-2015)
Program Overview
The congressionally mandated Diversity Immigrant Visa Program is administered annually by the Department of State. Section 203(c) of the Immigration and Nationality Act (INA) provides for a class of immigrants known as “diversity immigrants,” from countries with historically low rates of immigration to the United States. For fiscal year 2015, 50,000 diversity visas (DVs) will be available. There is no cost to register for the DV Program.
Applicants who are selected in the lottery (“selectees”) must meet simple, but strict, eligibility requirements in order to qualify for a diversity visa. Selectees are chosen through a randomized computer drawing. Diversity visas are distributed among six geographic regions and no single country may receive more than seven percent of the available DVs in any one year.
For DV-2015, natives of the following countries are not eligible to apply, because more than 50,000 natives of these countries immigrated to the United States in the previous five years:
Bangladesh, Brazil, Canada, China (mainland-born), Colombia, Dominican Republic, Ecuador, El Salvador, Haiti, India, Jamaica, Mexico, Nigeria, Pakistan, Peru, Philippines, South Korea, United Kingdom (except Northern Ireland) and its dependent territories, and Vietnam.
Persons born in Hong Kong SAR, Macau SAR, and Taiwan are eligible.
Changes in eligibility this year: For DV-2015, natives of Nigeria are no longer eligible.
Eligibility
Requirement #1: Individuals born in countries whose natives qualify may be eligible to enter.
If you were not born in an eligible country, there are two other ways you might be able to qualify.
· Was your spouse born in a country whose natives are eligible? If yes, you can claim your spouse’s country of birth—provided that both you and your spouse are named on the selected entry, are issued diversity visas, and enter the United States simultaneously.
· Were you born in a country whose natives are ineligible, but in which neither of your parents was born or legally resident at the time of your birth? If yes, you may claim nativity in one of
www.GanjiCo.com
your parents’ countries of birth if it is a country whose natives are eligible for the DV-2015 program. For more details on what this means, see the Frequently Asked Questions.
Requirement #2: In addition, to meet the education/work experience requirement of the DV program, you must have either:
· a high school education or its equivalent, defined as successful completion of a 12-year course of elementary and secondary education;
OR
· two years of work experience within the past five years in an occupation requiring at least two years of training or experience to perform. The U.S. Department of Labor’s O*Net Online database will be used to determine qualifying work experience.
For more information about qualifying work experience for the principal DV applicant, see the Frequently Asked Questions.
Do not submit an entry to the DV program unless you meet both of these requirements.
Entry period
Entries for the DV-2015 DV program must be submitted electronically at www.dvlottery.state.gov between noon, Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4), Tuesday, October 1, 2013, and noon, Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4), Saturday, November 2, 2013. Do not wait until the last week of the registration period to enter, as heavy demand may result in website delays. No late entries or paper entries will be accepted. The law allows only one entry by or for each person during each registration period. The Department of State uses sophisticated technology to detect multiple entries. If you submit more than one entry you will be disqualified.
Completing your Electronic Entry for the DV-2015 Program
Submit your Electronic Diversity Visa Entry Form (E-DV Entry Form or DS-5501), online at www.dvlottery.state.gov. Incomplete entries will be disqualified. There is no cost to register for the DV Program.
You are strongly encouraged to complete the entry form yourself, without a “Visa Consultant,” “Visa Agent,” or other facilitator who offers to help. If somebody else helps you, you should be present when your entry is prepared so that you can provide the correct answers to the questions and retain the confirmation page and your unique confirmation number. It is extremely important that you retain your confirmation page and unique confirmation number. Without this information, you will not be able to access the online system that will inform you of the status of your entry. Think carefully if someone else offers to keep this information for you. See the Frequently Asked Questions for more information about Diversity Visa scams.
www.GanjiCo.com
After you submit a complete entry, you will see a confirmation screen containing your name and a unique confirmation number. Print this confirmation screen for your records. Starting May 1, 2014, you will be able to check the status of your entry by returning to www.dvlottery.state.gov, clicking on Entrant Status Check, and entering your unique confirmation number and personal information. Entrant Status Check will be the sole means of informing you of your selection for DV-2015, providing instructions on how to proceed with your application, and notifying you of your appointment for your immigrant visa interview. Please review the Frequently Asked Questions for more information about the selection process.
You must provide the following information to complete your E-DV entry:
1. Name – last/family name, first name, middle name – exactly as on your passport.
2. Birth date – day, month, year.
3. Gender – male or female.
4. City where you were born.
5. Country where you were born – Use the name of the country currently used for the place where you were born.
6. Country of eligibility for the DV Program – Your country of eligibility will normally be the same as your country of birth. Your country of eligibility is not related to where you live. If you were born in a country that is not eligible, please review the Frequently Asked Questions to see if there is another way you may be eligible.
7. Entrant photograph(s) – Recent photographs of yourself, your spouse and all your children listed on your entry. See Submitting a Digital Photograph for compositional and technical specifications. You do not need to include a photograph for a spouse or child who is already a U.S. citizen or a Lawful Permanent Resident, but you will not be penalized if you do.
Group photographs will not be accepted; you must submit a photograph for each individual. Your entry may be disqualified or visa refused if the photographs are not recent, have been manipulated in any way, or do not meet the specifications explained below. See Submitting a Digital Photograph for more information.
8. Mailing Address – In Care Of
Address Line 1
Address Line 2
City/Town
District/Country/Province/State
Postal Code/Zip Code
Country
9. Country where you live today.
10. Phone number (optional).
www.GanjiCo.com
11. E-mail address – An e-mail address to which you have direct access. If your entry is selected and you respond to the notification of your selection through the Entrant Status Check, you will receive follow-up e-mail communication from the Department of State notifying you that details of your immigrant visa interview are available on Entrant Status Check. The Department of State will never send you an e-mail telling you that you have been selected for the DV program. See the Frequently Asked Questions for more information about the selection process.
12. Highest level of education you have achieved, as of today: (1) Primary school only, (2) Some high school, no diploma, (3) High school diploma, (4) Vocational school, (5) Some university courses, (6) University degree, (7) Some graduate-level courses, (8) Master’s degree, (9) Some doctoral - level courses, and (10) Doctorate. See the Frequently Asked Questions for more information about educational requirements.
13. Current marital status – Unmarried, married, divorced, widowed, or legally separated. Enter the name, date of birth, gender, city/town of birth, country of birth of your spouse, and a photograph of your spouse meeting the same technical specifications as your photo.
Failure to list your eligible spouse will result in disqualification of the principal applicant and refusal of all visas in the case at the time of the visa interview. You must list your spouse here even if you plan to be divorced before you apply for a visa. A spouse who is already a U.S. citizen or a Lawful Permanent Resident will not require or be issued a DV visa, though you will not be penalized if you list them on your entry form. See the Frequently Asked Questions for more information about family members.
14. Number of children – List the Name, date of birth, gender, city/town of birth, and country of birth for all living unmarried children under 21 years of age, regardless of whether or not they are living with you or intend to accompany or follow to join you should you immigrate to the United States. Submit individual photographs of each of your children using the same technical specifications as your own photograph.
Be sure to include:
· all living natural children;
· all living children legally adopted by you; and,
· all living step-children who are unmarried and under the age of 21 on the date of your electronic entry, even if you are no longer legally married to the child’s parent, and even if the child does not currently reside with you and/or will not immigrate with you.
Married children and children over the age of 21 are not eligible for the DV. However, the Child Status Protection Act protects children from “aging out” in certain circumstances. If your DV entry is made before your unmarried child turns 21, and the child turns 21 before visa issuance, he/she may be treated as though he/she were under 21 for visa-processing purposes.
A child who is already a U.S. citizen or a Lawful Permanent Resident is not eligible for a Diversity visa, and you will not be penalized for either including or omitting such family members from your entry.
www.GanjiCo.com
Failure to list all children who are eligible will result in disqualification of the principal applicant and refusal of all visas in the case at the time of the visa interview. See the Frequently Asked Questions for more information about family members.
See the Frequently Asked Questions for more information about Completing your Electronic Entry for the DV-2015 Program.
Selection of Applicants
Based on the allocations of available visas in each region and country, individuals will be randomly selected by computer from among qualified entries. All DV-2015 entrants will be required to go to the Entrant Status Check using the unique confirmation number saved from their DV-2015 online entry registration to find out whether their entry has been selected in the DV program. Entrant Status Check will be available on the E-DV website at www.dvlottery.state.gov starting May 1, 2014, through at least June 30, 2015.
If your entry is selected, you will be directed to a confirmation page that will provide further instructions, including information on fees connected with immigration to the United States. Entrant Status Check will be the ONLY means by which selectees will be notified of their selection for DV-2015. The Department of State will not mail out notification letters or notify selectees by email. U.S. embassies and consulates will not provide a list of selectees. Individuals who have not been selected also will be notified ONLY through Entrant Status Check. You are strongly encouraged to access Entrant Status Check yourself and not to rely on someone else to check and inform you.
If you are selected, in order to receive a DV to immigrate to the United States, you still must meet all eligibility requirements under U.S. law. These requirements may significantly increase the level of scrutiny required and time necessary for processing for natives of some countries listed in this notice including, but not limited to, countries identified as state sponsors of terrorism.
All processing of entries and issuance of DVs to selectees meeting eligibility requirements and their eligible family members must be completed by midnight on September 30, 2015. Under no circumstances can DVs be issued or adjustments approved after this date, nor can family members obtain DVs to follow-to-join the principal applicant in the United States after this date. See the Frequently Asked Questions for more information about the selection process.
Submitting a Digital Photograph (Image)
You can take a new digital photograph or scan a photographic print with a digital scanner, as long as it meets the compositional and technical specifications listed below. Test your photos through the photo validation link on the E-DV website, which provides additional technical advice on photo composition and examples of acceptable and unacceptable photos.
Photographs must be in 24-bit color depth. If you are using a scanner, the settings must be for True Color or 24-bit color mode. See the additional scanning requirements below.
Compositional Specifications:
www.GanjiCo.com
· Head Position
o The subject must directly face the camera.
o The subject’s head should not be tilted up, down, or to the side.
o The head height or facial region size (measured from the top of the head, including the hair, to the bottom of the chin) must be between 50 percent and 69 percent of the image's total height. The eye height (measured from the bottom of the image to the level of the eyes) should be between 56 percent and 69 percent of the image's height.
Digital Image Head Size Template
Review examples on the Photo Requirements webpage
· Light-colored Background
o The subject should be in front of a neutral, light-colored background.
· Focus
o The photograph must be in focus.
· No Decorative Items
o The subject must not wear sunglasses or other items that detract from the face.
· No Head Coverings or Hats
o Head coverings or hats worn for religious beliefs are acceptable, but the head covering may not obscure any portion of the face. Tribal or other headgear not religious in nature may not be worn. Photographs of military, airline, or other personnel wearing hats will not be accepted.
Technical Specifications
Ÿ Taking a New Digital Image. If you take a new digital image, it must meet the following specifications:
ú Image File Format:
The image must be in the Joint Photographic Experts Group (JPEG) format.
ú Image File Size:
The maximum image file size is 240 kilobytes (240 KB).
ú Image Resolution
Minimum acceptable dimensions are 600 pixels (width) x 600
www.GanjiCo.com
and Dimensions:
pixels (height). Image pixel dimensions must be in a square aspect ratio (meaning the height must be equal to the width).
ú Image Color Depth:
Image must be in color (24 bits per pixel). 24-bit black and white or 8-bit images will not be accepted.
· Scanning a Submitted Photograph. Before you scan a photographic print, make sure it meets the color and compositional specifications listed above. Scan the print using the following scanner specifications:
ú Scanner Resolution:
Scanned at a resolution of at least 300 dots per inch (dpi).
ú Image File Format:
The image must be in the Joint Photographic Experts Group (JPEG) format.
ú Image File Size:
The maximum image file size is 240 kilobytes (240 KB).
ú Image Resolution:
600 by 600 pixels.
ú Image Color Depth:
24-bit color. [Note that black and white, monochrome, or grayscale images will not be accepted.]
www.GanjiCo.com
FREQUENTLY ASKED QUESTIONS (FAQ’S)
ELIGIBILITY
1. What do the terms “native” and “chargeability” mean?
Native ordinarily means someone born in a particular country, regardless of the individual’s current country of residence or nationality. Native can also mean someone who is entitled to be charged to a country other than the one in which he/she was born under the provisions of Section 202(b) of the Immigration and Nationality Act.
Because a numerical limitation is placed on immigrants entering from a country or geographic region, each individual is charged to a country. Your chargeability refers to the country whose limitation you count towards.
2. Can I still apply if I was not born in a qualifying country?
There are two circumstances in which you still might be eligible to apply. First, if your derivative spouse was born in an eligible country, you may claim chargeability to that country. As your eligibility is based on your spouse, you will only be issued a DV-1 immigrant visa if your spouse is also eligible for and issued a DV-2 visa. Both of you must enter the United States together using your DVs. Similarly, your minor dependent child can be “charged” to a parent’s country of birth.
Second, you can be “charged” to the country of birth of either of your parents as long as neither of your parents was born in or a resident of your country of birth at the time of your birth. People are not generally considered residents of a country in which they were not born or legally naturalized, if they were only visiting, studying in the country temporarily, or stationed temporarily for business or professional reasons on behalf of a company or government from a different country other than the one in which you were born.
If you claim alternate chargeability through either of the above, you must provide an explanation on the E-DV Entry Form, in question #6.
Listing an incorrect country of eligibility or chargeability (i.e., one to which you cannot establish a valid claim) may disqualify your entry.
3. Why do natives of certain countries not qualify for the DV Program?
DVs are intended to provide an immigration opportunity for persons who are not from “high admission” countries. The law defines “high admission countries” as those from which a total of 50,000 persons in the Family-Sponsored and Employment-Based visa categories immigrated to the United States during the previous five years. Each year, U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS) tallies the family and employment immigrant admission and adjustment of status figures for the previous five years to identify the countries that are considered “high admission” and whose natives will therefore be ineligible for the annual diversity visa program. Since this calculation is made annually, the list of countries whose natives are eligible or not eligible may change from one year to the next.
4. How many DV-2015 visas will go to natives of each region and eligible country?
United States Citizenship and Immigration Services (USCIS) determines the regional DV limits for each year according to a formula specified in Section 203(c) of the INA. USCIS will announce these numbers once these calculations are completed. The number of visas that will eventually be issued to natives of each country will depend on the regional limits established, how many entrants come from each country, and how many of the selected entrants are found eligible for the visa. No more than seven percent of the total visas available can go to natives of any one country.
5. What are the requirements for education or work experience?
www.GanjiCo.com
U.S. immigration law and regulations require that every DV entrant must have at least a high school education or its equivalent or have two years of work experience within the past five years in an occupation requiring at least two years of training or experience. A “high school education or equivalent” is defined as successful completion of a 12-year course of elementary and secondary education in the United States OR the successful completion in another country of a formal course of elementary and secondary education comparable to a high school education in the United States. Only formal courses of study meet this requirement; correspondence programs or equivalency certificates (such as the General Equivalency Diploma G.E.D.) are not acceptable. Documentary proof of education or work experience must be presented to the consular officer at the time of the visa interview.
6. What occupations qualify for the DV program?
The U.S. Department of Labor’s (DOL) O*Net OnLine database will be used to determine qualifying work experience. The O*Net Online Database groups job experience into five “job zones.” While many occupations are listed on the DOL Website, not all occupations qualify for the DV Program. To qualify for a DV on the basis of your work experience, you must have, within the past five years, two years of experience in an occupation that is designated as Job Zone 4 or 5, classified in a Specific Vocational Preparation (SVP) range of 7.0 or higher.
7. How can I find the qualifying DV occupations in the Department of Labor’s O*Net OnLine database?
When you are in O*Net OnLine, follow these steps to find out if your occupation qualifies:
1. Under "Find Occupations" select "Job Family" from the pull down;
2. Browse by “Job Family”, make your selection, and click "GO";
3. Click on the link for your specific occupation.
4. Select the tab “Job Zone” to find the designated Job Zone number and Specific Vocational Preparation (SVP) rating range.
As an example, select Aerospace Engineers. At the bottom of the Summary Report for Aerospace Engineers, under the Job Zone section, you will find the designated Job Zone 4, SVP Range, 7.0 to < 8.0. Using this example, Aerospace Engineering is a qualifying occupation.
For additional information, see the Diversity Visa – List of Occupations webpage.
8. Is there a minimum age to apply for the E DV Program?
There is no minimum age to apply, but the requirement of a high school education or work experience for each principal applicant at the time of application will effectively disqualify most persons who are under age 18.
COMPLETING YOUR ELECTRONIC ENTRY FOR THE DV PROGRAM
9. When can I submit my entry?
The DV-2015 entry period will run from 12:00 pm (noon), Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4), Tuesday, October 1, 2013, until 12:00 pm (noon), Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4), Saturday, November 2, 2013. Each year, millions of people submit entries. Holding the entry period on these dates ensures that selectees are notified in a timely manner and gives both the visa applicants and our embassies and consulates time to prepare and complete cases for visa issuance.
You are strongly encouraged to enter early during the registration period. Excessive demand at end of the registration period may slow the system down. No entries will be accepted after noon EDT Saturday, November 2, 2013.
10. I am in the United States. Can I enter the DV program?
Yes, an applicant may be in the United States or in another country, and the entry may be submitted from anywhere.
11. Can I only enter once during the registration period? www.GanjiCo.com
Yes, the law allows only one entry by or for each person during each registration period. The Department of State uses sophisticated technology to detect multiple entries. If you submit more than one entry you will be disqualified.
12. May my spouse and I each submit a separate entry?
Yes, a husband and a wife may each submit one entry if each meets the eligibility requirements. If either spouse is selected, the other is entitled to apply as a derivative dependent.
13. What family members must I include in my DV entry?
Spouse: You must list your spouse (husband or wife) regardless of whether or not he/she is living with you or intends to immigrate to the United States. You must list your spouse even if you are currently separated from him/her, unless you are legally separated (i.e., there is a written agreement recognized by a court or a court order). If you are legally separated, you do not have to list your spouse, though you will not be penalized if you do so. If you are divorced or your spouse is deceased, you do not have to list your former spouse.
Children: You must list ALL your living children who are unmarried and under 21 years of age at the time of your initial E-DV entry, whether they are your natural children, your stepchildren (even if you are now divorced from that child’s parent), your spouse’s children, or children you have formally adopted in accordance with the laws of your country. List all children under 21 years of age at the time of your electronic entry, even if they no longer reside with you or you do not intend for them to immigrate under the DV program. You are not required to list children who are already U.S. citizens or Lawful Permanent Residents, though you will not be penalized if you do include them.
Parents and siblings of the entrant are ineligible to receive DV visas as dependents, and should not be included in your entry.
If you list family members on your entry, they are not required to apply for a visa or to immigrate or travel with you. However, if you fail to include an eligible dependent on your original entry and later list them on your visa application forms, your case will be disqualified and none of you will be eligible for a visa. This only applies to those who were family members at the time the original application was submitted, not those acquired at a later date. Your spouse, if eligible to enter, may still submit a separate entry even though he or she is listed on your entry, as long as both entries include details on all dependents in your family (see FAQ #12 above).
14. Must I submit my own entry, or can someone else do it for me?
You are encouraged to prepare and submit your own entry, but you may have someone submit the entry for you. Regardless of whether you submit your own entry, or an attorney, friend, relative, or someone else submits it on your behalf, only one entry may be submitted in your name. You, as the entrant, are responsible for ensuring that information in the entry is correct and complete; entries that are not correct or complete may be disqualified. Entrants should keep their own confirmation number so that they are able to independently check the status of their entry using Entrant Status Check at www.dvlottery.state.gov.
15. I’m already registered for an immigrant visa in another category. Can I still apply for the DV Program?
Yes.
16. When will E-DV be available online?
You can enter online during the registration period beginning at 12:00 pm (noon) Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4) on Tuesday, October 1, 2013, and ending at 12:00 pm (noon) Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4) on Saturday, November 2, 2013.
17. Can I download and save the E-DV entry form into a word processing program and finish it later?
No, you will not be able to save the form into another program for completion and submission later. The E-DV Entry Form is a Web form only. You must fill in the information and submit it while online. www.GanjiCo.com
18. Can I save the form online and finish it later?
No. The E-DV Entry Form is designed to be completed and submitted at one time. You will have sixty (60) minutes starting from when you download the form to complete and submit your entry through the E-DV website. If you exceed the sixty minute limit and have not electronically submitted your complete entry, any information already entered is discarded. The system deletes any partial entries so that they are not accidentally identified as duplicates of a later, complete entry. Read the DV instructions completely before you start to complete the form online, so that you know exactly what information you will need.
19. I don’t have a scanner. Can I send photographs to someone in the United States to scan them, save them, and mail them back to me so I can use them in my entry?
Yes, as long as the photograph meets the requirements in the instructions and is electronically submitted with, and at the same time as, the E-DV online entry. You must already have the scanned photograph file when you submit the entry online; it cannot be submitted separately from the online application. The entire entry (photograph and application together) can be submitted electronically from the United States or from overseas.
20. According to the procedures, the system will reject my E-DV Entry Form if my photos don’t meet the specifications. Can I resubmit my entry?
Yes. If your photo(s) did not meet the specifications, your entry will not be accepted by the E-DV website, so you will not receive a confirmation notice. However, given the unpredictable nature of the Internet, you may not receive the rejection notice immediately. If you can correct the photo(s) and re-send the Form Part One or Two within sixty (60) minutes, you may be able to successfully submit the entry. Otherwise, you will have to restart the entire entry process. You can try to submit an application as many times as is necessary until a complete application is received and the confirmation notice sent. Once you have received a confirmation notice, your entry is complete and you should NOT submit any additional entries.
21. How soon after I submit my entry will I receive the electronic confirmation notice?
You should receive the confirmation notice immediately, including a confirmation number that you must record and keep. However, the unpredictable nature of the Internet can result in delays. You can hit the “Submit” button as many times as is necessary until a complete application is received and the confirmation notice sent. However, once you receive a confirmation notice, do not resubmit your information.
SELECTION
22. How do I know if I am selected?
You must use your confirmation number to access the Entrant Status Check available on the E-DV website at www.dvlottery.state.gov starting May 1, 2014 through at least September 2015. Entrant Status Check is the sole means by which you will be notified if you are selected, provided further instructions on your visa application, and notified of your immigrant visa interview appointment date and time. The only authorized Department of State website for official online entry in the Diversity Visa Program and Entrant Status Check is www.dvlottery.state.gov.
The Department of State will NOT contact you to tell you that you have been selected (see FAQ #23).
23. How will I know if I am not selected? Will I be notified?
You may check the status of your DV-2015 entry through the Entrant Status Check on the E-DV website at www.dvlottery.state.gov starting May 1, 2014, until at least June 30, 2015. Keep your confirmation number until at least September 30, 2015. (Status information for the previous year’s DV program, DV-2014, is available online from May 1, 2013, through June 30, 2014.) If your entry is not selected, you will not receive any additional instructions.
24. What if I lose my confirmation number?
www.GanjiCo.com
You must have your confirmation number to access Entrant Status Check. A tool is now available in Entrant Status Check (ESC) on the eDV website that will allow you to retrieve your confirmation number via the email address you registered with by entering certain personal information to confirm your identity.
U.S. Embassies and Consulates and the Kentucky Consular Center are unable to check your selection status for you or provide your confirmation number to you directly (other than through the ESC retrieval tool). The Department of State is NOT able to provide a list of those selected to continue the visa process.
25. Will I receive information from the Department of State by email or by postal mail?
The Department of State will not send you a notification letter. The U.S. government has never sent e-mails to notify individuals that they have been selected, and there are no plans to use e-mail for this purpose for the DV-2015 program. If you are a selectee, you will only receive e-mail communications regarding your visa appointment after you have responded to the notification instructions on Entrant Status Check. These emails will not contain information on the actual appointment date and time; they will simply tell you that appointment details are available and you must then access Entrant Status Check for details.
Only Internet sites that end with the “.gov” domain suffix are official U.S. government websites. Many other websites (e.g., with the suffixes “.com,” “.org,” or “.net”) provide immigration and visa-related information and services. The Department of State does not endorse, recommend, or sponsor any information or material on these other websites.
You may receive emails from websites trying to trick you into sending money or providing your personal information. You may be asked to pay for forms and information about immigration procedures, all which are available free on the Department of State website or through U.S. Embassy or Consulate websites. Additionally, organizations or websites may try to steal your money by charging fees for DV-related services. If you send money to one of these scams, you will likely never see it again. Also, do not send personal information to these websites, as it may be used for identity fraud/theft.
26. How many individuals will be selected for DV-2015?
For DV-2015, 50,000 DV visas are available. Because it is likely that some of the first 50,000 persons who are selected will not qualify for visas or pursue their cases to visa issuance, more than 50,000 entries will be selected to ensure that all of the available DV visas are issued. However, this also means that there may not be a sufficient number of visas for all those who are initially selected
You can check the E-DV website’s Entrant Status Check to see if you have been selected for further processing and your place on the list. Interviews for the DV-2015 program will begin in October 2014 for selectees who have submitted all pre-interview paperwork and other information as requested in the notification instructions. Selectees who provide all required information will be informed of their visa interview appointment through the E-DV website’s Entrant Status Check four to six weeks before the scheduled interviews with U.S. consular officers at overseas posts.
Each month, visas will be issued to those applicants who are ready for issuance during that month, visa-number availability permitting. Once all of the 50,000 DV visas have been issued, the program will end. In principle, visa numbers could be finished before September 2015. Selected applicants who wish to receive visas must be prepared to act promptly on their cases. Being randomly chosen as a selectee does not guarantee that you will receive a visa. Selection merely means that you are eligible to apply for a Diversity Visa, and if qualified, be issued a Diversity Visa. Only the first 50,000 selected applicants to qualify may be issued visas.
27. How will successful entrants be selected?
Official notifications of selection will be made through Entrant Status Check, available starting May 1, 2014, through at least June 30, 2015, on the E-DV website www.dvlottery.state.gov. The Department of State does not send selectee notifications or letters by regular postal mail or by e-mail. Any e-mail notification or mailed letter stating that you have been selected to receive a DV does not come from the Department of State and is not legitimate. Any e-mail communication you receive from the Department of State will direct you to review Entrant Status Check for new information about your application. The Department of State will never ask you to send money by mail or by services such as Western Union.
www.GanjiCo.com
All entries received from each region are individually numbered, and at the end of the entry period, a computer will randomly select entries from among all the entries received for each geographic region. Within each region, the first entry randomly selected will be the first case registered; the second entry selected will be the second case registered, etc. All entries received within each region during the entry period will have an equal chance of being selected. When an entry has been selected, the entrant will be notified of his/her selection through the Entrant Status Check available starting May 1, 2014, on the E-DV website www.dvlottery.state.gov. If you are selected and you respond to the instructions provided online via Entrant Status Check, the Department of State’s Kentucky Consular Center (KCC) will process the case until those selected are instructed to appear for visa interviews at a U.S. Embassy or Consulate or until those in the United States who are applying to adjust status apply at a domestic USCIS office.
28. I am already in the United States. If selected, may I adjust my status with USCIS?
Yes, provided you are otherwise eligible to adjust status under the terms of Section 245 of the INA, you may apply to USCIS for adjustment of status to permanent resident. You must ensure that USCIS can complete action on your case, including processing of any overseas spouse or children under 21 years of age, before September 30, 2015, since on that date your eligibility for the DV-2015 program expires. No visa numbers or adjustments of status for the DV-2015 program will be approved after midnight EDT on September 30, 2015, under any circumstances.
29. If I am selected, for how long am I entitled to apply for a Diversity Visa?
If you are selected in the DV-2015 program, you are entitled to apply for visa issuance only during U.S. Government Fiscal Year 2015, which spans from October 1, 2014, through September 30, 2015.
Without exception, all selected and eligible applicants must obtain their visa or adjust status by the end of the fiscal year. There is no carry-over of DV benefits into the next year for persons who are selected but who do not obtain visas by September 30, 2015 (the end of the fiscal year). Also, spouses and children who derive status from a DV-2015 registration can only obtain visas in the DV category between October 1, 2014 and September 30, 2015. Applicants who apply overseas will receive an appointment notification from the Department through Entrant Status Check on the E-DV website four to six weeks before the scheduled appointment.
30. If a DV selectee dies, what happens to the case?
If a DV selectee dies at any point before they have traveled to the United States, the DV case is automatically revoked. Any eligible derivative spouse and/or children of the deceased selectee will no longer be entitled to a DV visa.
FEES
31. How much does it cost to enter the E DV program?
There is currently no fee charged for submitting an electronic entry. However, if you are selected and apply for a Diversity Visa, you must pay all required visa fees at the time of visa application and interview directly to the consular cashier at the U.S. Embassy or Consulate. If you are a selectee already in the United States and you apply to USCIS to adjust status, you will pay all required fees directly to USCIS. If you are selected, you will receive details of required DV and immigrant visa application fees with the instructions provided through the E-DV website at www.dvlottery.state.gov.
32. How and where do I pay DV and immigrant visa fees if I am selected?
If you are a randomly selected entrant, you will receive instructions for the DV visa application process through Entrant Status Check at www.dvlottery.state.gov. You will pay all DV and immigrant visa fees in person only at the U.S. Embassy or Consulate at the time of the visa application. The consular cashier will immediately give you a U.S. government receipt for payment. Do not send money for DV fees to anyone through the mail, Western Union, or any other delivery service if you are applying for an immigrant visa at a U.S. Embassy or Consulate.
www.GanjiCo.com
If you are selected and you are already present in the United States and plan to file for adjustment of status with USCIS, the instructions page accessible through Entrant Status Check at www.dvlottery.state.gov contains separate instructions on how to mail DV fees to a U.S. bank.
33. If I apply for a DV, but don’t qualify to receive one, can I get a refund of the visa fees I paid?
No. Visa fees cannot be refunded. You must meet all qualifications for the visa as detailed in these instructions. If a consular officer determines you do not meet requirements for the visa, or you are otherwise ineligible for the DV under U.S. law, the officer cannot issue a visa and you will forfeit all fees paid.
INELIGIBILITIES
34. As a DV applicant, can I receive a waiver of any grounds of visa ineligibility? Does my waiver application receive any special processing?
No; DV applicants are subject to all grounds of ineligibility for immigrant visas specified in the Immigration and Nationality Act (INA). There are no special provisions for the waiver of any ground of visa ineligibility aside from those ordinarily provided in the INA, nor is there special processing for waiver requests. Some general waiver provisions for people with close relatives who are U.S. Citizens or Lawful Permanent Resident aliens may be available to DV applicants in some cases, but the time constraints in the DV program may make it difficult for applicants to benefit from such provisions.
DV FRAUD WARNING AND SCAMS
35. How can I report internet fraud or unsolicited email??
Please visit the www.econsumer.gov website, hosted by the Federal Trade Commission in cooperation with consumer-protection agencies from 17 nations. You may also report fraud to the Federal Bureau of Investigation (FBI) Internet Crime Complaint Center. To file a complaint about unsolicited e-mail, visit the Department of Justice Contact Us page.
DV STATISTICS
36. How many visas will be issued in DV-2015?
By law, a maximum of 55,000 visas are available each year to eligible persons. However, in November 1997, the U.S. Congress passed the Nicaraguan Adjustment and Central American Relief Act (NACARA), which stipulates that beginning as early as DV-1999, and for as long as necessary, up to 5,000 of the 55,000 annually-allocated DVs will be made available for use under the NACARA program. The actual reduction of the limit began with DV-2000 and will remain in effect through the DV-2015 program, so 50,000 visas remain for the DV program described in these instructions.
MISCELLANEOUS
37. If I receive a visa through the DV program, will the U.S. government pay for my airfare to the United States, help me find housing and employment, and/or provide healthcare or any subsidies until I am fully settled?
No. The U.S. government will not provide any of these services to you if you receive a visa through the DV program. If you are selected to apply for a DV, you will be required to provide evidence that you will not become a public charge in the United States before being issued a visa. This evidence may be in the form of a combination of your personal assets, an Affidavit of Support (Form I-134) submitted by a relative or friend residing in the United States, an offer of employment from an employer in the United States, or other evidence.
www.GanjiCo.com
LIST OF COUNTRIES/AREAS BY REGION WHOSE NATIVES ARE ELIGIBLE FOR DV-2015
The list below shows the countries whose natives are eligible for DV-2015, grouped by geographic region. Dependent areas overseas are included within the region of the governing country. The countries whose natives are not eligible for the DV-2015 program were identified by USCIS, according to the formula in Section 203(c) of the INA. The countries whose natives are not eligible for the DV program (because they are the principal source countries of Family-Sponsored and Employment-Based immigration or “high-admission” countries) are noted after the respective regional lists.
AFRICA
Algeria
Angola
Benin
Botswana
Burkina Faso
Burundi
Cameroon
Cape Verde
Central African Republic
Chad
Comoros
Congo
Congo, Democratic Republic of the
Cote D’Ivoire (Ivory Coast)
Djibouti
Egypt*
Equatorial Guinea
Eritrea
Ethiopia
Gabon
Gambia, The
Ghana
Guinea
Guinea-Bissau
Kenya
Lesotho
Liberia
Libya
Madagascar
Malawi
Mali
Mauritania
Mauritius
Morocco
Mozambique
Namibia
Niger
Rwanda
Sao Tome and Principe
Senegal
Seychelles
Sierra Leone
Somalia
South Africa
South Sudan
Sudan
Swaziland
Tanzania
Togo
Tunisia
Uganda
Zambia
Zimbabwe
* Persons born in the areas administered prior to June 1967 by Jordan, Syria, and Egypt are chargeable, respectively, to Israel, Jordan, Syria, and Egypt. Persons born in the Gaza Strip are chargeable to Egypt; persons born in the West Bank are chargeable to Jordan; persons born in the Golan Heights are chargeable to Syria.
In Africa, natives of Nigeria are not eligible for this year’s diversity program.
ASIA
Afghanistan
Bahrain
Bhutan
Brunei
Burma
Cambodia
Hong Kong Special Administrative Region**
Indonesia
Iran
Iraq
Japan
Jordan*
Kuwait
Laos
Lebanon
Malaysia
Maldives
Mongolia
Nepal
North Korea
Oman
Qatar
Saudi Arabia www.GanjiCo.com
Singapore
Sri Lanka
Syria*
Taiwan**
Thailand
Timor-Leste
United Arab Emirates
Yemen
*Persons born in the areas administered prior to June 1967 by Jordan, Syria, and Egypt are chargeable, respectively, to Israel, Jordan, Syria, and Egypt. Persons born in the Gaza Strip are chargeable to Egypt; persons born in the West Bank are chargeable to Jordan; persons born in the Golan Heights are chargeable to Syria.
**Natives of the following Asia Region countries are not eligible for this year’s diversity program:
Bangladesh, China (mainland-born), India, Pakistan, South Korea, Philippines, and Vietnam. Hong Kong S.A.R. (Asia region), Macau S.A.R. (Europe region), and Taiwan (Asia region) do qualify and are listed here.
EUROPE
Albania
Andorra
Armenia
Austria
Azerbaijan
Belarus
Belgium
Bosnia and Herzegovina
Bulgaria
Croatia
Cyprus
Czech Republic
Denmark (including components and
dependent areas overseas)
Estonia
Finland
France (including components and
areas overseas)
Georgia
Germany
Greece
Hungary
Iceland
Ireland
Italy
Kazakhstan
Kosovo
Kyrgyzstan
Latvia
Liechtenstein
Lithuania
Luxembourg
Macau Special Administrative Region**
Macedonia
Malta
Moldova
Monaco
Montenegro
Netherlands (including components and
dependent areas overseas)
Northern Ireland**
Norway
Poland
Portugal (including components and
dependent areas overseas)
Romania
Russia
San Marino
Serbia
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Tajikistan
Turkey
Turkmenistan
Ukraine
Uzbekistan
Vatican City www.GanjiCo.com
17
**Natives of the following European countries are not eligible for this year’s DV program: Great Britain (United Kingdom). Great Britain (United Kingdom) includes the following dependent areas: Anguilla, Bermuda, British Virgin Islands, Cayman Islands, Falkland Islands, Gibraltar, Montserrat, Pitcairn, St. Helena, and Turks and Caicos Islands. Note that for purposes of the diversity program only, Northern Ireland is treated separately; Northern Ireland does qualify and is listed among the qualifying areas.
Macau S.A.R. does qualify and is listed above.
NORTH AMERICA
The Bahamas
In North America, natives of Canada and Mexico are not eligible for this year’s diversity program.
OCEANIA
Australia (including components and
dependent areas overseas)
Fiji
Kiribati
Marshall Islands
Micronesia, Federated States of
Nauru
New Zealand (including components and
dependent areas overseas)
Palau
Papua New Guinea
Solomon Islands
Tonga
Tuvalu
Vanuatu
Samoa
SOUTH AMERICA, CENTRAL AMERICA, AND THE CARIBBEAN
Antigua and Barbuda
Argentina
Barbados
Belize
Bolivia
Chile
Costa Rica
Cuba
Dominica
Grenada
Guatemala
Guyana
Honduras
Nicaragua
Panama
Paraguay
Saint Kitts and Nevis
Saint Lucia
Saint Vincent and the Grenadines
Suriname
Trinidad and Tobago
Uruguay
Venezuela
Countries in this region whose natives are not eligible for this year’s diversity program:
Brazil, Colombia, Dominican Republic, Ecuador, El Salva dor, Haiti, Jamaica, Mexico, and Peru

سرمایه گذاری کارآفرینیاستارت آپفرم ارزیابینیروی متخصصاپلیکیشن گنجیکاریابی کاناداتماس با ما