امتیاز اعتباری یا Credit Score چیست؟

بازدیدکنندگان : 1547 نفر 1401/12/03
امتیاز اعتباری یا Credit Score چیست؟
امتیاز اعتباری یا Credit Score چیست؟
در این مقاله سعی داریم روشهای دریافت و افزایش اعتبار در کانادا را بیان کنیم، موضوعی که در ایران کمتر با آن مواجه بودید!

موسسات مالی و بانک ها در کانادا با توجه به امتیاز اعتباری یا کردیت اسکور شما به شما وام مسکن، وام خودرو و کارت اعتباری می دهند مثلا:
 •  برای اجاره خانه و گارانتور
 •  درخواست برای کردیت کارت بانک
 •  گرفتن وام مسکن یا دانشجویی
 

امتیاز اعتباری یا Credit Score

امتیاز اعتباری شما براساس سابقه اعتباری شما تعیین می شود. زمانی در کانادا اعتبار دریافت می کنید که پولی را به موقع پرداخت می کنید یا نمی کنید در این زمانها، از اعتبار خود استفاده می کنید. 
وقتی که برای دریافت اعتبار درخواست می دهید موسسه مالی سابقه اعتباری شما را ارزیابی می کند، شرکت های اعتباری همه اطلاعات لازم در مورد سوابق اعتباری شما را از موسساتی که به شما اعتبار داده اند مانند بانک و مراکز خرید جمع آوری می کنند. 
شما می توانید جزئیات سوابق اعتباری خود را به صورت دوره ای از موسسات مالی دریافت کنید تا در مورد رتبه و اعتبار خود اطلاعات کاملی داشته باشید. اگر شما سابقه اعتباری قوی داشته باشید اعتبار شما افزایش پیدا می کند اما گزارش هایی مثل پرداخت معوق یا عدم پرداخت وام باعث کاهش اعتبار شما می شود. 

به نظر آقای گنجی وکیل مهاجرت، سعی کنید در سال حداکثر 1 بار رتبه اعتباری خود را توسط موسسات مالی بسنجید استفاده بیش از حد برای سابقه شما خوب نیست. 
تاریخچۀ اعتباری شما در دیگر کشورها در کانادا کاربردی ندارد، یعنی مؤسسات اعتباری و بانک‌های کانادا منابع اعتباری خارجی را به رسمیت نمی‌شناسند. سازمان‌های ملی Equifax و TransUnion بر اساس اطلاعاتی که از بانک‌ها دریافت می‌کنند، امتیاز اعتبار (credit score) و همچنین گزارش اعتبار (credit report) هر شخص را ارائه می دهند.
 

امتیاز اعتباری یا کردیت اسکور خوب چیست؟

شرکت Equifax می گوید در کانادا نمره اعتباری خوب بین 660 تا 724 است. اگر امتیاز اعتباری شما 725 تا 759 باشد امتیاز بسیار بالایی در کانادا دارید. نمره اعتباری 760 یا بالاتر یک نمره اعتباری عالی است. امتیازات اعتباری بین 300 تا 900 است. هرچه امتیاز شما کمتر باشد، احتمال دریافت کارت اعتباری یا وام کمتر شده یا شرایط سخت‌تر می‌شود.
شرکت های که می خواهند به شما وام دهند امتیازات اعتباری شما را بررسی می کنند. هر چه امتیاز اعتباری شما بالاتر باشد احتمال دریافت وام برای شما بیشتر می شود. وضعیت مالی هر فردی متفاوت است و امتیاز اعتباری افراد براساس سابقه اعتباری و میزان بدهی تغییر می کند. 
 

گزارش اعتباری کانادا credit score  چیست؟

credit score در کانادا یک شاخص مختصر برای تعیین خوش حسابی شما است. شرکت Equifax و دولت کانادا براساس اطلاعات زیر امتیاز اعتباری شما را ارزیابی می کنند:
 1.  اینکه پولی را که وام گرفته بودید در زمان تعیین شده پرداخت کرده اید یا نه. توجه کنید که افتتاح کارت اعتباری به عنوان قرض گرفتن پول در نظر گرفته می شود. 
 2.  میزان اعتباری که دریافت شده نسبت به مقداری که مصرف کرده اید ارزیابی مثبت داشته یا خیر
 3.  مدت زمان سابقه اعتباری شما، لذا بهتر است در اولین فرصت یک کارت اعتباری دریافت کنید. 
 4.  شما نباید بیشتر از اعتبار کردیت کارت خود خرید یا خرج کنید این کار نشان دهنده ضعف در مدیریت مالی شما است و بر تعیین کردیت اسکور تاثیر منفی می گذارد. 

معمولا موکلین برنامه سرمایه گذاری کبک دارای کردیت اسکور خوبی هستند چون مبلغ وام آنها توسط بانک سرموعد مقرر و طی 5سال منظم پرداخت می شود پس بدهی و اعتبار کردیت کارت آنها خوب است.
کردیت کارت کانادا

چگونه یک امتیاز اعتباری خوب در کانادا ایجاد کنیم؟

اگر به تازگی به کانادا مهاجرت کرده باشید، احتمالا اگر به دنبال اجاره‌ خودرو، خرید خانه، داشتن تلفن همراه و دریافت وام رفته باشید شما باید بدانید برای دریافت اعتبار چندین راه وجود دارد:

 

1_ کردیت کارت کانادا

ابتدا کردیت کارت از بانک بگیرید. معمولا 2هزار دلار به افراد تازه لند شده اعطا می شود. شما باید برای این کارت درخواست بدهید و اگر تایید شدید کارت اعتباری را دریافت می کنید و می توانید با این کارت خرید کنید. همه پرداخت های شما باید به موقع انجام شود که معمولا 21 روز فرصت دارید. بهتر است در اولین فرصت کارت اعتباری دریافت کنید و برای خود سابقه اعتباری ایجاد کنید. 

 

2_ تهیه خط تلفن همراه و اینترنت در کانادا

برای دریافت خط تلفن همراه یا اینترنت باید اعتبار داشته باشید. بعد از دریافت خط تلفن یا اینترنت باید قبض ها را به موقع پرداخت کنید. بعضی از شرکت ها سوابق پرداخت قبض‌های شما را به سازمان‌های اعتباری گزارش نمی‌دهند، بنابراین شما باید بپرسید که آیا آنها این کار را انجام می دهند یا خیر. همچنین بردن گوشی از ایران به کانادا اشتباه است! و بدانید که فعال سازی رومینگ همراه اول در کانادا امکانپذیر نیست.

 

3_ وام در کانادا دانشجویی یا مسکن یا خودرو

اگر ماشینی را در کانادا اجاره کرده اید با پرداخت به موقع، امتیاز اعتباری شما بالا می رود. در مورد وام دانشجویی یا وام مسکن هم اگر پرداخت های شما به موقع باشد امتیاز اعتباری شما بالا می رود. 

 

4_ داشتن بودجه کافی برای پرداخت 

برای دریافت امتیاز اعتباری بالا باید همه پرداخت های خود را به موقع انجام دهید. برای پرداخت به موقع باید تمکن مالی خوب در کانادا داشته باشید، یعنی پول نقد در حساب دبیت خود دارا باشید.
 
برچسب ها :
سوال خود را از وکیل کانادا اینجا مطرح کنید:
پیام شما ثبت شد و پس از تایید در سایت منتشر می شود
تعداد پرسش ها: 0

نظرسنجی مهاجرت کانادا

کدام تغییر در برنامه استارتاپ ویزای کانادا قابل پیش بینی است؟

 • سهمیه بندی طرح ها
 • افزایش قیمت ویزا
 • سخت تر شدن برنامه
 • تسریع روند بررسی ویزا در سفارت
شرکت کنندگان : تن