برنامه ورود سریع Express Entry

سیستم اکسپرس اینتری کانادا

یکی از سریع  ترین و ارزان ترین روش های مهاجرت به کانادا روش اکسپرس اینتری (ورود سریع) می باشد و علت محبوبیت این روش این است که سیستم اکسپرس اینتری از مطمئن ترین راه ها برای مهاجرت است. اکسپرس اینتری یک روش فدرالی می باشد که امکان مهاجرت و اخذ ویزا را از طریق ۴ برنامه زیر فراهم می کند:

 • تجربه کانادایی
 • نیروی متخصص فدرال
 • نیروی کار ماهر کانادا
 • برنامه‌های مهاجرت استانی 


ویژگی اصلی این سیستم امتیاز محور بودن آن می باشد . اشخاص با داشتن امتیاز کافی می توانند واجد شرایط این برنامه شوند و در صورت انتخاب شدن مسقیما به اقامت دائم کانادا و کارت PR برسند. از مهم ترین شرایط اکسپرس اینتری که مورد بررسی قرار می گیرند و در جمع آوری امتیاز تاثیرگذارند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تحصیلات (لیسانس به بالا)
 2. سن متقاضی و همسر (زیر 35)
 3.  سابقه کاری با بیمه (حداقل 1 سال)
 4. سطح زبان انگلیسی (آیلتس 6.5 به بالا)

داشتن مدرک زبان فرانسه و فامیل درجه یک مانند خاله و دایی و عمه و عمو نیز می تواند امتیاز را بهبود ببخشد.
در برنامه اکسپرس اینتری افراد براساس سیستم امتیاز بندی از 1 تا 1200 امتیاز کسب می کنند که در حال حاضر امتیاز قبولی برابر 470الی520امتیاز می باشد. در تلگرام موسسه گنجی هر دو هفته آخرین امتیاز قبولی درج می گردد.
شما می توانید برای امتیازبندی خود به صفحه محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری در سایت موسسه مهاجرتی گنجی مراجعه کنید و همینطور با دانلود اپلیکیشن اکسپرس اینتری گنجی بر روی گوشی خود نیز به راحتی شرایط خود را ارزیابی کنید.
 

مزایای اکسپرس اینتری کانادا

1.کم هزینه بودن این برنامه نسبت به برنامه های دیگر مهاجرتی کانادا
2.پروسه بررسی کوتاه مدت ( حدودا 9 تا 18 ماه)
3.فرایند سیستم اکسپرس اینتری کاملا آنلاین و الکترونیکی می باشد و مدارک باید بعد از ثبت نام به صورت فایل آپلود شوند.
4. شما و کل خانواده اقامت دائم کانادا دریافت خواهید کرد.
5. دریافت کارت خدمات درمانی رایگان کانادا برای شما و خانواده.
6.امکان  کار و یا تحصیل .
7.دریافت پاسپورت کانادایی بعد از 3 سال
 

شرایط لازم اکسپرس اینتری کانادا

سن: حداقل و حداکثر سن افراد برای گرفتن امتیاز بین 18 تا 45 می باشد و به افراد خارج از این بازه هیچ امتیازی داده نخواهد شد. همچنین افراد بین 20 تا 29 بیشترین امتیاز را کسب خواهند کرد.

تحصیلات: برای گرفتن امتیاز این بخش باید دارای مدرک کارشناسی ارشد به بالا باشید. همچنین مدارک شما باید دارای تاییدیه wes  باشند به این معنا که بعد از ارسال مدارک خود به موسسه wes  کانادا، مدارک شما را توسط WES ارزیابی  و معادل سازی خواهند کرد.

نمره زبان: افراد با داشتن مدرک آیلتس حداقل 6 واجد شرایط اکسپرس اینتری خواهند بود و هرچه نمره آیلتس بالاتر باشد امتیاز کسب شده نیز بیشتر است.لازم به ذکر است که مدرک آیلتس آکادمیک، تافل و دولینگو برای اکسپرس اینتری قابل قبول نیست.

سابق کار: یکی از مهم ترین موارد در امتیازبندی اکسپرس اینتری سابقه کار می باشد. برخلاف باور همه داشتن تحصیلات به تنهایی کافی نمی باشد و متقاضی باید   دارای حداقل 1 سال سابقه کار در زمینه تحصیلات خود باشد.

داشتن فامیل درجه 1 در کانادا: داشتن بستگان نزدیک در کانادا از موارد الزامی برای واجد شرایط بودن نیست اما می تواند در بالا بردن امتیاز شما تاثیرگذار باشد.
 

معرفی برنامه های اکسپرس اینتری

برنامه فدرال اسکیل ورکر

این برنامه از برنامه های اصلی اکسپرس اینتری می باشد و برای مهاجرت نیروی کار متخصص طراحی شده است.از مزایای این برنامه می توان به عدم نیاز به تحصیل و یا کار در کانادا، بدون نیاز به جاب آفر، پروسه 9 ماهه و هزینه کمتر نسبت به دیگر برنامه های اکسپرس اینتری اشاره کرد.

 

برنامه فدرال اسکیل ترید

این برنامه برای آن دسته از افرادی می باشد که در مشاغل مورد نیاز و فنی کانادا دارای سابقه کار هستند. به این صورت که شخص در 5 سال گذشته حداقل 2 سال به صورت تمام وقت و یا 4 سال به صورت نیمه وقت در مشاغل فنی مورد نیاز کار کرده باشند.

 

برنامه تجربه کار کانادایی

این برنامه برای آن دسته از افرادی است که دارای حداقل 1 سال سابقه کاری در کانادا را دارند و می توانند طی 6 ماه اقامت کانادا را دریافت کنند.
  

مدارک لازم برای سیستم اکسپرس اینتری کانادا

 1. مدارک شخصی و هویتی: پاسپورت – شناسنامه – کارت ملی – عکس دیجیتال
 2. مدرک زبان: مدرک معتبر آیلتس یا سلپیپ
 3. مدارک مربوط به وضعیت تاهل: مانند سند ازدواج، طلاقنامه، گواهی فوت و....
 4. مدارک مدیکال و پزشکی: شخص باید اثبات کند که دارای بیماری های خاص نمی باشد و ورود او به کانادا برای دولت هزینه بر نخواهد شد.
 5. مدارک تمکن مالی: نامه تمکن و گردش حساب از بانک باید تهیه شود.(مهم)
 6.  مدارک فراد همراه: مدارک مربوط به همسر، شامل سابقه کار و تحصیلات.
 7. رزومه و سابقه کار: یک شرح حال کامل از مهارت ها، وضعیت شغلی، سابقه کاری و وضعیت تحصیلی .


نکته: برخی از مدارک مانند  مدرک زبان، سابقه کاری و مدارک تحصیلی که معادل سازی شده باشد، قبل از ایجاد پروفایل اکسپرس اینتری باید آماده و تهیه شده باشند چراکه در فرایند ثبت نام  و ایجاد پروفایل نیاز است. سایر مدارک را می توان بعد از نتیجه قبولی و دریافت دعوتنامه در سایت آپلود کرد.
 

مراحل اقدام برای اکسپرس اینتری کانادا

در اولین قدم، همانطور که گفته شد نیاز به اخذ مدرک زبان و ارزشیابی مدرک تحصیلی و سپس اقدام برای ساخت پروفایل می باشد. بعد از ثبت نام و ایجاد پروفایل شما در استخر اکسپرس اینتری کانادا قرار خواهید گرفت و باید صبر کنید تا بررسی های لازم توسط اداره مهاجرت کانادا انجام شود و امتیاز شما به حد نصاب برسد. بعد از دریافت دعوتنامه، تمامی مدارک ذکر شده باید طی 2 ماه در سایت آپلود شود و تمامی هزینه ها مانند هزینه فدرال و سابمیت کردن را بپردازید و رسید دریافت نمایید. طی 1 الی 2 ماه شما نامه بیومتریک دریافت خواهید کرد و بعد از آن باید برای انگشت نگاری به مراکز VAC  مراجعه کنید. سپس بعد بررسی مدارک در صورتی که هیچ اشکالی در اسناد ارائه شده نباشد از شما خواسته می شود تا پاسپورت خود را به سفارت ارسال کنید و ویزای موقت دریافت کنید. حال شما باید به کانادا سفر کنید و بعد از مستقر شدن در آنجا آدرس محل سکونت خود را به اداره مهاجرت اعلام کنید تا طی 2 ماه کارت اقامت دائم شما به آدرس ذکر شده ارسال شود. 
 

تمکن مالی برای اکسپرس اینتری کانادا

یکی از لازمه های اقدام برای اکسپرس اینتری کانادا ارائه تمکن مالی کافی است چراکه باید به  کانادا ثابت کنید که می توانید از خود و اعضای  خانواده خود در طول مدت حوضورتان در کانادا حمایت مالی کنید مگر اینکه دارای یک جاب آفر معتبر باشید و یا از طریق روش تجربه کار کانادایی اقدام به ایجاد پروفایل کرده باشید. در غیر این صورت باید تمکن مالی ارائه دهید .
نکته: برای تمکن مالی ملاک ارائه گردش حساب و نامه تمکن بانکی  می باشد و ارائه سند ملک و خودرو قابل قبول نیست.
 

کد ناک NOC کانادا برای اکسپرس اینتری

در واقع ناک یک سیستم کدگذاری برای دسته بندی شغل ها در کانادا می باشد. تمامی مشاغل در کانادا دارای یک کد 5 رقمی ملی و مخصوص (که از سال 2021 پنچ رقمی شده است بنام TEER و در گذشته 4 رقم بوده) می باشد و برای امور مهاجرتی از آن استفاده می شود و به آن کد ناک گفته می شود. سیستم کد بندی مشاغل نیز به این صورت  است که که ابتدا از مشاغل برتر و تخصصی شروع و به مشاغل رده پایین تر میرسند. کد ناک به صورت لایه لایه دسته های مختلف مشغل را از هم تفکیک می کند. ناک از صفر،2صفر و از حروف A تا D تشکیل شده است.
لازم به ذکر است مشاغلی که دارای کدهای C  و D هستند برای سیستم اکسپرس اینتری مناسب نمی باشند.
شما برای تکمیل و درست کردن پروفایل خود باید کد ناک مربوط به سابقه کاری خود را پیدا کرده و از آن استفاده کنید. 
برای اطلاعات بیشتر در مورد در این باره به صفحه لیست مشاغل کانادا ناک NOC
مراجعه کنید.
 

هزینه اکسپرس اینتری کانادا

کم هزینه بودن از دلایل  اصلی محبوبیت برنامه اکسپرس اینتری کانادا می باشد. به اینصورت که شما برای ایجاد پروفایل خود هیچ هزینه ای پرداخت نخواهید کرد و بعد از دریافت دعوتنامه باید هزینه های دولتی را پرداخت کنید. این هزینه  ها شامل:

 • هزینه بیومتریک
 • هزینه سو پیشینه
 • هزینه بررسی پرونده شما
 • هزینه مدیکال و چکاپ پزشکی

نکته: ایجاد پروفایل اولیه اکسپرس اینتری هزینه ای ندارد اما مشخصا برای تکمیل و تهیه مدارک خود قبل از ایجاد پروفایل باید برخی هزینه ها مانند هزینه ترجمه، هزینه امتحان زبان، هزینه وکیل و معادل سازی مدارک تحصیلی را پرداخت کنید.
 

نحوه محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری

در اکسپرس اینتری امتیاز حداقلی وجود ندارد و متقاضی باید با دیگر افرادی که در این سیستم شرکت کرده اند رقابت کنند و امتیاز وی نسبت به امتیاز سایر افراد مقایسه می شود و هر کسی که در این میان امتیاز بالاتری داشته باشد انتخاب می شود.
هر فرد می تواند حداکثر 1200 امتیاز کسب کند و از اصلی ترین معیار ها برای جمع آوری امتیاز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سن: حداکثر 110 امتیاز
 2. تحصیلات: حداکثر150 امتیاز
 3. سابق کار: این مورد الزامی می باشد و حداکثر 15 امتیاز
 4. زبان: حداکثر 136 مجرد و 128 با همسر
 5. زبان دوم:حداکثر 24 مجرد و 22 با همسر
 6. سابقه کار کانادایی: حداکثر 80 مجرد و 70 بدون همسر
 7. جاب آفر: برای ناک دوصفر حداکثر 200 امتیاز و ناک صفر و A  و B حداکثر 50 امتیاز (گرفتن 200امتیاز بسیار سخت است)
 8. داشتن بستگان نزدیک:حداکثر 15 امتیاز

 

 

بالا بردن امتیاز اکسپرس اینتری

 •  اگر متاهل هستید شرایط همسر خود را ارزیابی کنید، ممکن است امتیاز شما را بهبود دهد.
 •  تقویت مهارت زبان انگلیسی خود و بالا بردن نمره زبان بسیار تاثیرگذار خواهد بود و همینطور بالا بودن سطح زبان شما به کاریابی در کانادا نیز کمک خواهد کرد.
 •  فراگیری زبان فرانسه در کنار زبان انگلیسی
 •  ارتقا مدرک تحصیلی خود ویا گرفتن یک مدرک دیگر.
 •  پیدا کردن جاب آفر

 

 

وکیل برای اکسپرس اینتری موسسه مهاجرتی گنجی

همانطور که گفته شد برنامه اکسپرس اینتری از آسان ترین روش های مهاجرت به کانادا می باشد اما دراین میان وجود یک وکیل با تجربه می تواند مسیر اکسپرس اینتری را برای شما کاملا مطمئن سازد. طبیعتا داشتن تجربه در روند ساخت پروفایل و تکمیل مدارک و مسایل دیگر برنامه اکسپرس اینتری می تواند ریسک به نتیجه نرسیدن درخواست را به صفر برساند. موسسه مهاجرتی گنجی با 17 سال تجربه در امور مهاجرتی کانادا و آمریکا می تواند به شما در این راه کمک کند. برای اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران موسسه مهاجرتی گنجی در ارتباط باشید. 
 

نظرسنجی مهاجرت کانادا

کدام تغییر در برنامه استارتاپ ویزای کانادا قابل پیش بینی است؟

 • سهمیه بندی طرح ها
 • افزایش قیمت ویزا
 • سخت تر شدن برنامه
 • تسریع روند بررسی ویزا در سفارت
شرکت کنندگان : تن